StoryEditor

Každú sekundu zlepšujeme život dvoch ľudí

12.09.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Hovorí Ing. Pavol Lepey, riaditeľ spoločnosti Medtronic na Slovensku a v Českej republike

Spoločnosť Medtronic je svetovým lídrom vo vývoji medicínskych technológií. Najnovšie terapie a technológie prináša vďaka priamemu zastúpeniu aj na Slovensko. Naši lekári napríklad medzi prvými v Európe implantovali kardiostimulátor a neurostimulátor odolný magnetickej rezonancii či miniatúrne EKG schopné predvídať cievnu mozgovú príhodu. A je toho omnoho viac.

Zdravotný systém čelí v posledných rokoch zásadným výzvam. Na jednej strane stojí rozpočtové obmedzenie, na druhej strane máme rastúcu starnúcu populáciu a dramatický rozvoj medicíny. Situáciu na Slovensku navyše komplikuje vysoká zadlženosť nemocníc, korupcia či nedostatok sestier. Aké je riešenie?

Zásadným výzvam čelia zdravotné systémy na celom svete. Nie je to len slovenské špecifikum. Svetové indikátory a nezvratné populačné trendy ukazujú, že v blízkej budúcnosti bude viac chorých, avšak prostriedkov na liečbu nebude adekvátne dosť. Ako svetový líder v oblasti medicínskych technológií chceme prispieť k riešeniu týchto výziev.

Nikto to však nedokáže spraviť sám. Sme presvedčení, že je potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných a zefektívnenie celého systému, napríklad aj prostredníctvom zmysluplných inovácií, ktoré umožnia liečiť viac ľudí pri zachovaní alebo znížení súčasných nákladov.

Ak to prevediem do slovenskej praxe, potrebujeme sa viac nastaviť na dlhodobú efektivitu jednotlivých terapií. Teda nepozerať sa na riešenie len z hľadiska obstarávacej ceny, ktorá nemusí byť vždy na začiatku najnižšia, ale mali by sme brať do úvahy dlhodobé hľadisko, a to tak z pohľadu platcu a poskytovateľa, ako aj z hľadiska efektivity pre pacienta.

To je však v rozpore s podmienkami, ktoré sú nastavené u nás, kde hlavným kritériom je cena.

Žiaľbohu, dostali sme sa do situácie, keď kritériom je len cena, preto sa snažíme, či už cez asociácie alebo diskusie v rámci odborných spoloč...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 21:10