StoryEditor

Skúsenosti z Francúzska priniesol do Bojníc. S biologickou sieťou mal len jeden pokus

02.10.2017, 00:00
Autor:
HNHN
„Zobralo mi to dva roky života, lebo išlo o niečo nové, hrozili z toho komplikácie, plus bolo v hre aj dosť veľa peňazí. Nebolo to jednoduché, ale odmenou je, že to dobre dopadlo,“ hovorí o použití biologickej sieťky, ktorú pacient dostal v poslednej chvíli, primár Chirurgického oddelenia Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach MUDr. Roman Velický.

Úspešne dopadla nominácia medzi TOP inováciami v zdravotníctve 2017 aj pre Nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Nominácia sa týkala prípadu pacienta, ktorý absolvoval opakované laparotómie s vytvorenou enterokutánnou fistulou v teréne recidivujúcej incisionálnej hernie riešenej plastikou pomocou prolénovej sieťky. Zdravotné problémy pacienta sa podarilo vyriešiť a stabilizovať až v bojnickej nemocnici, a to hlavne vďaka tímu Chirurgického oddelenia nemocnice pod vedením primára MUDr. Romana Velického.

Oddelenie je momentálne v rekonštrukcii a na chodbách sa stretávajú zdravotníci s robotníkmi. Primár s priateľským úsmevom hovorí: „Sme trošku v bojových podmienkach.“ Fascinuje ma, že ani takéto podmienky nebránia odborníkom v bojnickej nemocnici vykonávať svoju prácu.

Roman Velický je rodák z Krompách a po štúdiu medicíny v Bratislave nastúpil do bojnickej nemocnice, kde je od roku 2011 primárom Chirurgického oddelenia. Ako zaspomínal, od malička chcel byť lekárom, „najskôr ma ťahala veterinárna medicína a až neskôr humánna.“ Chirurgia ho oslovila, keď rok pracoval ako sanitár na chirurgii v Krompachoch. Veľmi ho očarilo, že chirurg dokáže liečiť aj slovami. „Na oddelení bol pán, ktorému amputovali nohy a jeho jediná myšlienka smerovala k tomu, či ešte bude môcť ísť ku svojim včielkam. Primár na chirurgii mu povedal, že, samozrejme, ešte bude môcť ísť ku svojim včielkam. Veľmi sa mi páčilo, ako dokázal upokojiť pacienta, aj preto som si vybral chirurgiu,“ porozprával o svojich začiatkoch primár R. Velický.

Nominácia s biologickou sieťkou

Ocenenie inovácie, ktorá spočívala vo využití biologickej sieťky u konkrétneho pacienta, primára potešilo. Veľmi si ho váži, ale zároveň prízvukoval, že predstavuje aj záväzok do budúcnosti. „Teší ma, že sa ľudia o mňa zaujímajú kvôli mojej profesijnej stránke, kvôli úspechom, a nie kvôli neúspechom. Lebo ako hovorievam, úspech je všetkých, neúspech iba jedného,“ pousmial sa.

Na trhu sa nachádza niekoľko typov sieťok, ktoré sa v medicíne používajú, a aj spomínaná biologická sieťka je na slovenskom trhu kategorizovaná. „Biologická sieťka má skvelú vlastnosť, že sa k nej organizmus správa inertne, nehrozia tam žiadne zápalové komplikácie,“ vysvetľuje nadšene R. Velický, no zároveň dodáva, „jej najväčšia nevýhoda je ekonomická náročnosť.“ Na Slovensku sa teda sieťka dá použiť, nie je však cenovo bežne dostupná a väčšinou ju zariadenia dostávajú na základe výnimky, čo bol aj tento prípad....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. september 2023 23:55