StoryEditor

Umelá inteligencia pomáha liečiť onkologických pacientov. Slovensko je prvé v Európe

05.10.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Stačí len nahodiť vek, váhu, výšku, všetky laboratórne výsledky a doterajšie diagnózy a počítač vám na základe relevantných medicínskych dát zo sveta povie, ako máte postupovať pri liečbe. Hudba budúcnosti? Už ani nie. Sieť nemocníc Svet zdravia niečo podobné pre svojich onkologických pacientov už má.

Systém je unikátny v troch veciach. V prvom rade dokáže zbierať relevantné medicínske dáta z obdobia posledných dní či týždňov, najnovšie vedecké informácie, najdôležitejšie výsledky klinických štúdií, ktoré prinášajú niečo nové, prípadne nejakým spôsobom menia liečebnú prax, dokáže ich predostrieť lekárovi a dokáže ich zoradiť podľa dôležitosti tak, ako sú publikované vo vedeckých dátach.

„Vec číslo dva je, že tento systém dokáže odporučiť lekárovi liečbu takým spôsobom, že na rozdiel od nejakých iných odporúčaní neberie do úvahy iba vlastnosti nádoru, to znamená jeho veľkosť, či je agresívny, nie je agresívny, je rozšírený po tele, nie je rozšírený, ale sumarizuje v rámci svojho rozmýšľania aj údaje o pacientovi,“ rozpráva o novinke menom Watson hlavný onkológ siete Svet zdravia MUDr. Radovan Barrila, PhD.

Svetový unikát

Unikátny technologický systém Watson for Oncology už využíva 31 nemocníc vo svete vrátane USA, Ázie a Európy. Z Európy sme dokonca prvou krajinou, ktorá systém začala používať, druhou krajinou, ktorá sa na to chystá, je Holandsko. Platforma poskytuje onkológom informácie, ktoré im pomôžu zvoliť vhodnú liečbu nádorových ochorení na základe už overených postupov. Vychádzajú z analýzy obrovského množstva medicínskych dát, ktoré potom pomáhajú identifikovať individualizované liečebné postupy, ako aj škálovateľný prístup k expertíze z onkológie.
Zdrojom platformy Watson je viac ako 300 le...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 04:49