StoryEditor

Chemoterapia nezaberala. Dvojročné dieťa zachránila inovatívna liečba „zo súcitu“

25.10.2017, 00:00
Autor:
HNHN
Lekári Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava prvýkrát na Slovensku nasadili inovatívnu cielenú liečbu pacientovi so zriedkavou chorobou - histiocytózou z Langerhansových buniek. Dosiahli dva neuveriteľné úspechy – dieťa sa má veľmi dobre a slovenskí lekári zároveň zaznamenali svetové prvenstvo.

Onkologické ochorenia v detskom veku sú veľmi zriedkavé, sú iné, liečba je často intenzívnejšia a prognóza lepšia. O detskej onkológii a dôležitosti spolupráce nám rozprávala prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a DFNsP Bratislava doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.

Onkologické ochorenia sú charakterizované ako choroby zapríčinené nekontrolovaným rastom určitých buniek ľudského tela. Ak k tomu dôjde, bunky môžu narásť do zhlukov a vytvárať tumory. Vzhľadom na zriedkavosť detských ochorení je v prístupe, diagnostike a liečbe ochorení dôležitá medzinárodná spolupráca.

Aj na základe takejto spolupráce nasadili lekári Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) LF UK a DF NsP Bratislava prvýkrát na Slovensku inovatívnu cielenú liečbu pacientovi so zriedkavou chorobou, a to histiocytózou z Langerhansových buniek. Výsledok je, že dosiahli dva neuveriteľné úspechy – dieťa sa má veľmi dobre a lekári zároveň zaznamenali svetové prvenstvo.
Na čele tímu lekárov stála prednostka kliniky doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD. Po štúdiu na Masarykovej univerzite v Brne začala pracovať na pediatrii v Dolnom Kubíne a neskôr sa dostala do Bratislavy na KDHaO.

Spolupráca odborníkov
Práve vďaka jej úspešnej komunikácii a spolupráci so zahraničnými odborníkmi z detskej onkológie mal prípad slovenského pacienta so zriedkavou chorobou dobrý priebeh. „Už počas štúdia na vysokej škole som opakovane praxovala v Spojených štátoch amerických v detskej ambulancii,“ spomínala A. Kolenová. Keď nastúpila na bratislavskú kliniku, nemocnica už mala vytvorenú spoluprácu s nemocnicou Sv. Anna Kinderspital vo Viedni, vďaka čomu „som tam bola v roku 2005 na 6-mesačnom štipendijnom pobyte. Tam som mala možnosť vidieť špičkovú medicínu, ako môže detská nemocnica vyzerať, profesionálny prístup k deťom s onkologickým ochorením a videla som aj spôsob, ako sa komunikuje o týchto ochoreniach, aj ako sa komunikuje, keď dieťa ide do paliatívnej starostlivosti,“ priblížila začiatok svojej spolupráce s viedenskou detskou nemocnicou a dodala: „V Prahe som bola opakovane na mesačných pobytoch a najdlhší pobyt som absolvovala v Spojených štátoch amerických. Mala som šťastie, že som získala štipendium Slovak American Foundation, a tak aj možnosť nadviazať spoluprácu s profesorom Stephenom Hungerom, ktorý je špičkovým svetovým odborníkom pre detskú akútnu lymfoblastickú leukémiu. Momentálne je riaditeľom programu detskej nemocnice vo Filadelfii. Je môj e-mentor, aj naďalej som s ním v kontakte a po odbornej stránke je mojou veľkou oporou.“

Spomínaného profesora pozvali aj na Slovensko. „V roku 2015 sa konalo celosvetové stretnutie detských onkológov, ktorí sa venujú detskej leukémii a lymfómom, v Budapešti. Pri tejto príležitosti pricestoval pán profesor o pár dní skôr, navštívil naše oddelenie a mal prednášku pre našich lekárov. Nie všetci lekári môžu cestovať na všetky odborné podujatia, preto sa snažím pozývať špičkových odborníkov zo zahraničia, aby nám priblížili výsledky svojej práce a to, ako k nim dospeli,“ priblížila ďalšiu spoluprácu. Ako uviedla, aj naši lekári pravidelne cestujú na medzinárodné stretnutia, aby si rozšírili odborný obzor. „Na stretnutiach sa diskutuje o najnovších postupoch, plánoch, pripravovaných štúdiách a my, samozrejme, chceme, aby sa slovenskí pacienti liečili podľa najlepšíc...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 17:09