StoryEditor

Budúcnosť diabetológie je na Slovensku nedoriešená, tvrdí špecialistka Katarína Rašlová

02.11.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Slovenská diabetologická spoločnosť chce dosiahnuť, aby diabetológia ostala naďalej samostatným odborom.

Diabetológia má viac ako 50-ročnú tradíciu a má vypracovaný veľmi dobre funkčný systém špecializovanej zdravotnej starostlivosti o pacientov s diabetom, ale aj o pacientov s hyperlipidémiami a ďalšími metabolickými ochoreniami.

O budúcnosti diabetológie sa vedie diskusia od roku 2015. V čom je podstata diskusie?

Musím spresniť, že to nie je iba diskusia, ale zo strany diabetológov snaha o zachovanie diabetológie ako samostatného špecializačného odboru a snaha o odstránenie diskriminácie diabetológie. Diskusia sa nevedie od roku 2015, ale už od roku 2004, keď sa zo samostatného špecializačného odboru s 5-ročnou špecializačnou prípravou chybným administratívnym rozhodnutím stal certifikovaný odbor s 2-ročnou odbornou prípravou. Náprava tohto chybného administratívneho rozhodnutia trvala takmer dva roky. Stratil sa drahocenný čas, aby sa postavenie diabetológie vyriešilo transparentne a rovnocenne, napríklad tak, ako to vyriešili v Českej republike.

V Československu bolo postavenie diabetológie a endokrinológie rovnaké. Ako sa to vyriešilo v Českej republike?

V ČR sa špecializačná príprava spojila do odboru s názvom Diabetológia a Endokrinológia. Avšak ostali samostatné ambulancie diabetológie a samostatné ambulancie endokrinológie a ostali aj pôvodné samostatné kódy. Nevytvoril sa žiaden nový spoločný kód. Ak absolvent spoločnej vzdelávacej prípravy chce robiť aj diabetológiu, aj endokrinológiu, dostane dva kódy. Taktiež sa umožnilo lekárom špecialistom, aby si mohli doplniť chýbajúce špecializačné vzdelanie za špecifických výhodných podmienok, ak mali záujem. Takže v Česku nedošlo k diskriminácii diabetológie.

V čom spočíva diskriminácia diabetológie v SR pred rokom 2015 a po ňom?

Do roku 2015 bol slovenský diabetológ diskriminovaný „iba“ na úrovni EÚ, a to preto, že sa mu automaticky neuznáva jeho špecializácia v štátoch EÚ, keďže tento náš odbor nie je uvedený v prílohe V Smernice 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií.

Čo sa stalo v roku 2015?

V roku 2015 sa v rovnakom čase udiali dve zdanlivo nesúvisiace skutočnosti. Prvá: z podnetu vzdelávacích inš...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
26. máj 2023 23:40