StoryEditor

Zlatá éra 3D tlače ešte len prichádza

04.01.2018, 23:00
Autor:
HNHN
Unikátnu operáciu úspešne realizovali lekári z Kliniky hrudníkovej chirurgie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Martine. Ako uviedol prednosta kliniky a operatér doc. MUDr. Anton Dzian, PhD., išlo o odstránenie veľkej časti hrudnej kosti a jej náhradu titánovým implantátom

Ste prednostom Kliniky hrudníkovej chirurgie, čo mu presne sa venujete?

Štúdium všeobecného lekárstva som ukončil v roku 2005 na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. V roku 2010 som ukončil doktorandské štúdium. Pracoval som ako odborný asistent na Chirurgickej klinike JLF UK a neskôr ako zástupca prednostu na Klinike hrudníkovej chirurgie JLF UK.

O dva roky v roku 2012 som získal atestáciu z hrudníkovej chirurgie a v 2014 atestáciu v programe zdravotnícky manažment a financovanie. V roku 2016 som habilitoval v odbore chirurgia.

Aktívne sa venujem pregraduálnemu a postgraduálnemu vzdelávaniu na JLF UK v Martine a kooperujem na viacerých výskumných projektoch zameraných na karcinóm pľúc a pľúcne metastázy.

Som autorom a spoluautorom mnohých odborných prác publikovaných v domácich a zahraničných odborných časopisoch.

Prečo práve chirurgia?

Chirurgia mi učarovala už počas štúdia medicíny, keď som od 3. ročníka začal robiť nočné služby ako ošetrovateľ na operačnej sále. Odvtedy som si nevedel predstaviť iný odbor ako chirurgia.

Dynamika, spektrum výkonov, manuálna práca prepojená s logickým uvažovaním, okamžitý výsledok operácie, niekedy komplikácie a umenie ich vyriešiť, to sú faktory, ktoré ma na chirurgii oslovili a stále oslovujú.

K hrudníkovej chirurgii ma priviedol doc. MUDr. Julián Hamžík, PhD., významný hrudníkový chirurg, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie martinskej a slovenskej hrudníkovej chirurgie.

V súčasnosti je pre mňa veľkou prioritou videotorakospická chirurgia vo všetkých podobách a jej ďalší rozvoj na našej klinike.

Boli ste nominovaný a dostali ste sa do prvej desiatky top inovácií s náhradou hrudnej kosti titánovým implantátom. Čo to pre vás znamená?

Pre mňa a pre celý náš kolektív na klinike je to veľká česť, ocenenie našej práce a zároveň povzbudenie. Taktiež je to ocenenie pre biomedicínskych inžinierov, ktorí implantát vyrobili a bez ktorých by sa operácia neuskutočnila. Nomináciu si veľmi vážim a ďakujem všetkým, ktorí za našu operáciu hlasovali.

I...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 10:14