StoryEditor

Najviac nás mrzia detské popáleniny

11.01.2018, 23:00
Autor:
HNHN
Na ich klinike sa neriešia len popáleniny. Veľkú časť ich práce tvorí aj rekonštrukčná chirurgia poúrazových stavov a ťažko sa hojacich rán. Pri ich práci im pomáha nielen tkanivová banka, ale aj špeciálne fluidizačné lôžko na liečbu popálenín. Aj o tom porozprával prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB prof. MUDr. Ján Koller, PhD.

Vaša klinika patrí medzi najlepšie na Slovensku, čo sa týka popálenín či rekonštrukčnej chirurgie. Nedávno ste získali nové špeciálne lôžko na liečbu popálenín.

Lôžko bolo pôvodne vyvinuté na liečenie popálenín. Ťažko popálení sú popálení nielen na prednej časti tela, ale aj v zadnej časti, a pokiaľ ležia na posteli na chrbte, na obyčajnom matraci, rana sa zaparuje, infikuje a prehlbuje sa, z čoho hrozí infekcia a viaceré ďalšie komplikácie.

Ako vlastne lôžko funguje?

Výhoda lôžka je v tom, že cez časť, na ktorej pacient leží, neustále prefukuje vzduch. Je to vlastne taká vaňa, ktorá je naplnená 600 kg syntetického kremičitého piesku, pričom guľôčky, aby sa k sebe nelepili, sú potiahnuté silikónom a turbína zospodu prefukuje vzduch. Na tej pieskovej náplni je plachta, ktorá prepúšťa vzduch, ale neprepúšťa zrniečka piesku.

Ďalšia výhoda je, že sa tam dá regulovať teplota, čiže keď je pacient podchladený, teplotu prúdiaceho vzduchu vieme zvýšiť, a naopak, ak by mal pacient napríklad horúčku, teplota sa dá znížiť. Dokáže teda chladiť aj ohrievať. Ďalšia výhoda je, že tlak tela na podložku sa rovnomerne rozdelí.

Pretože človek, ktorý leží na posteli a je na umelom dýchaní alebo v umelom spánku, sa musí polohovať, každé dve tri hodiny podľa stavu, aby nemal preležaniny. Postihnuté bývajú najmä päty, krížová kosť, lopatky a lakte. Na tejto posteli polohovanie nie je potrebné, pretože tlak sa rozdelí a oblasti, kde sa preležaniny vytvárajú, sú odľahčené.

A tým, že vzduch prefukuje ranu, tá sa jednak nezaparuje a tiež napomáha hojeniu.

Ako?

Proces hojenia musí mať vlhko-suché prostredie. Keď je len vlhké, hojenie síce spočiatku pokračuje, ale potom sa zastaví. Naopak, keď je len suché, tiež sa horšie hojí.

Dokáže teda to lôžko úplne zabrániť preležaninám, prípadne aj iným komplikáciám?

Preležaninám dokáže zabrániť úplne, pri ostatných komplikáciách to síce nie je len otázka lôžka, ale môže ich ovplyvniť.

Dá sa povedať aj percentuálne, o koľko dokáže toto lôžko znížiť komplikácie u pacientov?

Čo sa týka preležanín, dá sa povedať, že to je viac ako 90 percent. Len výnimočne, najmä u tých, ktorí nemajú v poriadku krvný obeh, a ich krv neprúdi dostatočne, alebo u starých ľudí, môžu vzniknúť menšie preležaniny. Nikdy však nie sú také rozsiahle, ako keď pacient leží na normálnej posteli.

Dávate na tieto špeciálne lôžka všetkých popálených pacientov, alebo sú len určité indikácie, napríklad percento popálenia?

Na jednotke intenzívnej resuscitačnej starostlivosti máme päť takýchto postelí a každý pacient, ktorý je na umelej pľúcnej ventilácii a pri ktorom je potrebné polohovanie, sa na ňu dostane.

Nie je jednoduché pretáčať bezvládneho pacienta, každé dve až štyri hodiny, je to záťaž pre personál, niektorí pacienti majú aj vyše 100 kíl. A táto posteľ dokáže ťažkú fyzickú prácu odstrániť....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 13:07