StoryEditor

Už od začiatku som hovoril, že komunikácia je v UNB asi najväčší problém

28.05.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Aký je skutočný stav sestier v UNB? Budú sa spájať kliniky? Prečo bolo vlani menej hospitalizácií v najväčšej slovenskej nemocnici? Aj o tom rozprával generálny riaditeľ UNB Ing. Juraj Kovács.

Začneme aktuálne. Hrozí, že na ortopédii v Ružinove nebudú robiť akútne zákroky. Dôvodom je nielen pokazený operačný stôl, ale tiež nedostatok personálu. Navyše, od júla chcú lekári vypovedať príslužby.

Začnem prístrojovým vybavením. Treba povedať, že do UNB sa za posledných desať rokov investovalo veľmi málo peňazí a navyše Bratislava nemohla čerpať eurofondy. Je to pritom najväčšia a koncová nemocnica, každá z jej nemocníc má niekoľko desiatok rokov, prístroje sú teda už dlho zastarané. A keďže do UNB peniaze neprišli, a nemocnica nehospodárila tak, aby mohla obnoviť prístrojové zariadenie z vlastných zdrojov, dnes tento dôsledok pociťujeme naplno. Našťastie, ministerstvo zdravotníctva už vlani vyčlenilo pre UNB 20 miliónov eur. Je však dôležité povedať, že samotný investičný dlh UNB je zhruba na úrovni 300 miliónov eur.

To znamená, že sa nedá vymeniť všetko naraz. Treba tiež povedať, že aj samotné verejné obstarávanie má svoje pravidlá. Keď robíme verejné obstarávanie, musíme najprv zohľadniť požiadavky každej nemocnice, určiť priority, je potrebné vymenovať odbornú pracovnú skupinu, ktorá určí presnú špecifikáciu, aby sa celá súťaž mohla zrealizovať transparentne. Aj z týchto dôvodov samotná realizácia investície trvá oveľa dlhšie ako v súkromnom sektore. Od júla minulého roka na týchto procesoch veľmi intenzívne pracujeme, zaznamenávame požiadavky, či je to prístrojové vybavenie, alebo rekonštrukcia kliník a oddelení.

A čo operačné stoly?

Momentálne riešime aj tie, čakáme na súhlas MZ SR. Len čo ho budeme mať, vyhlásime súťaž.

A odmietnutie príslužieb?

Lekári Kliniky ortopédie a traumatológie predložili niekoľko požiadaviek, s ktorými sa v minulosti obrátili aj na bývalé vedenie. Hneď, ako som sa o problémoch dozvedel, inicioval som stretnutie s lekármi, kde som ich vypočul a dohodli sme sa na určitom postupe, ktorý – ako vždy tvrdím – musí byť najmä propacientský. Lekári prisľúbili, že ak budú tieto požiadavky splnené, k vypovedaniu príslužieb nepríde. Beriem to ako vyriešenú vec.

Neobávate sa, že sa teraz spustí lavína? Roky sa v UNB neriešili problémy, a teraz to môže takýmto spôsobom žiadať každá klinika či oddelenie.

Absolútne súhlasím s tým, že keď sa raz niečo začne, ľudia sa pridajú. Pre mňa je to však skôr pozitívny signál. A to preto, lebo ľudia vnímajú, že ich konečne niekto začína počúvať. Toto mnohí z nich pochopili ako šancu. Na druhej strane, a to neustále deklarujem, za rok sa, bohužiaľ, nedá nahradiť deficit posledných 10 rokov. Pri skvalitňovaní úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti potrebujeme podporu a vzájomnú kooperáciu jednotlivých kliník, lebo tam sa to všetko začína. Práve prednosta a primár majú najväčší vplyv na kliniku. Vidíme, že máme kliniky lepšie fungujúce, ale aj kliniky, ktoré až tak nefungujú a treba sa opýtať, prečo. Či je dôvodom len nedostatok peňazí, alebo je to iný prístup vedenia kliniky k samotnému pacientovi a personálu.

Je to teda o vedení kliník? Pretože v UNB sú kliniky, ktoré vyzerajú veľmi dobre, sú opravené, zrekonštruované, a potom sú také, ktoré vyzerajú katastrofálne. Nie je to teda len o šikovnosti prednostov a primárov, ktorí si to vedia zmanažovať sami cez sponzorov?

Treba to brať komplexn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 15:08