StoryEditor

Tereza Luptáková, predsedníčka odborov v NOÚ: Väčšina sestier je teraz s platmi spokojná

29.07.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Sestra z chirurgie vedie odborový zväz v Národnom onkologickom ústave. Zažila éru Jozefa Dolinského, ktorého koncom roku 2016 vystriedal na čele ústavu Jozef Valocký. Odteraz bude rokovať s novým riaditeľom Tomášom Alscherom.

J. Valocký v apríli skončil vo funkcii. Oficiálne pre nedostatok áristických sestier a odkladanie operácií. Čo sa odvtedy zmenilo?

Pre bežný personál sa nezmenilo nič, všetci boli v očakávaní, kto vyhrá výberové konanie, no ani po jeho skončení si nikto nie je istý, či to už je definitívna bodka a máme na najbližšie roky generálneho riaditeľa. Požičali sme si sestry na OAIM, ktoré už odišli.

Bola to výpomoc na máj. A čo bude ďalej?

Mali nastúpiť nové sestry, do konca septembra by ich malo prísť päť. Na OAIM by teda malo byť, myslím, 35 sestier. Potom už bude prevádzka hádam zabezpečená.

Koľko sestier má teraz OAIM?

Je tam 29 sestier plus dve staničné a vrchná na 10 lôžok.

Bolo ich predtým viac?

Za Dolinského ich bolo 45.

Dajú sa podľa vás postaviť služby s 29 sestrami?

Pri troške dobrej vôle určite.

Do NOÚ ste prišli v roku 2006 z Univerzitnej nemocnice Milosrdní bratia. Čo vás v ústave prekvapilo?

Množstvo materiálu, čo sme mali pre pacientov. Otvorila som skriňu a tam bolo všetko. A to sa nezmenilo. To, čo je na Slovensku dostupné, pre pacientov máme. Nikdy si k nám nemuseli nosiť plienky, podložky. Pre pacientov bolo všetko. A čo sa týka personálu, zabezpečenie služieb bolo pre mňa šokujúce. V súkromnej nemocnici som robila podľa personálnych normatívov, v NOÚ sme boli v službe dve, s postupným nárastom počtu pacientov tri, a k tomu každé oddelenie malo a aj má svoju staničnú. Máme malé ošetrovacie jednotky – s výnimkou troch oddelení máme maximálne 18 lôžok na jednom oddelení.

Ako sa odvtedy zmenila práca sestry v ústave?

Za posledných 10 rokov sa zdvojnásobil počet pacientov, čím pribudla aj práca. Náročnosť operačných výkonov a následnej liečby pacientov sa stupňuje, čo ide ruku v ruke aj s náročnosťou ošetrovateľskej starostlivosti. Drvivá väčšina služieb je taká, že tri sestry sa narobia. K tomu si zoberte psychickú záťaž. Nikde by nemala byť starostlivosť o tom, že dáte pacientovi infúziu a zavriete dvere, no v NOÚ si potrpia na komunikáciu s ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:55