StoryEditor

Takmer všetci špecialisti dostanú vyššie platby

10.08.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúkla špecialistom z piatich odborností nový úhradový mechanizmus. JUDr. Petra Fiala, riaditeľka odboru nákupu zdravotnej starostlivosti vysvetľuje, ako to bude vyzerať a ktorým lekárom sa to oplatí.

VšZP prezentuje, že nový Kombinovaný úhradový mechanizmus (KÚM) finančne zastabilizuje ambulancie špecialistov a zvýši ich príjmy. Navyše sa zrušili aj limity. Máte na to dostatok zdrojov?
V tohtoročnom našom rozpočte na to máme vyčlenených oproti minulému roku o 40 mil. eur viac.

Väčšina špecialistov sa roky sťažuje na nadlimity a nepreplácanie výkonov v plnom rozsahu. Toto teda končí?

To je cieľ a zámer. Je to transparentnejší spôsob pre poskytovateľa, ktorému je na základe presných bodov a osnovy stanovená prospektívna mesačná úhrada, ktorá je naozaj vyrátaná z jeho reálnej produkcie, z toho, koľko pacientov ošetrí. Je to do výšky 100 % ošetrených pacientov. Každý lekár si vie presne vyrátať, koľko poistencov VšZP mal. Keď mal napr. len 30 % pacientov z poistencov VšZP, prospektívna mesačná úhrada je nižšia. Je to motivačné, aby sa aj lekár zamyslel nad tým, či jeho produkcia má byť vyššia alebo je spokojný s tým, čo má. Keď sme začínali s týmto úhradovým mechanizmom a ponúkli sme to lekárom, niektorí to odmietli. Povedali, že to, čo majú, im úplne stačí, aj keď majú sem-tam nadlimity, ale že sú s tým spokojní a viac robiť nechcú, lebo sú už starší.

Je týchto lekárov veľa?

Nie, sú to ojedinelé prípady. Nebolo ich veľa. Väčšine vychádza oveľa viac, ako boli doteraz ich mesačné zmluvné rozsahy, priemerne to vychádza o 1 000 eur na ambulanciu viac, samozrejme, niekde je to viac, niekde menej.

Oplatí sa KÚM všetkým špecialistom?

Boli prípady, keď mal lekár menej. Keď napr. bol počet poistencov VšZP z počtu ošetrených pacientov len 30 %, tak to vychádzalo menej. Ale týchto prípadov je len do 10 % ambulancií, väčšine vychádza viac.

Čo ak si lekár zváži, že chce ostať pri starých podmienkach?

KÚM je dobr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 05:01