StoryEditor

Nielen darovaním krvi zachránime život

08.10.2018, 00:00
Autor:
HNHN
To, že darovanie krvi či orgánov zachraňuje život, je všeobecne známe. Málokto však vie, že darovať a transplantovať je možné aj stolicu. Čo všetko sa dá liečiť pomocou fekálnej transplantácie, porozprávala nám lekárka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave MUDr. Mária Sarvašová. Prinášame ďalší rozhovor z publikácie TOP inovácie na Slovensku.

Dovolím si tvrdiť, že len málokto vie, čo je to fekálna transplantácia, navyše mnohých môže odradiť. Čo si pod tým môže bežný človek predstaviť?

Správne zloženie a funkcia črevného ekosystému sú jednými z podmienok zachovania nášho zdravia. Ak dôjde k závažnej dysmikróbii napríklad u pacientov trpiacich klostrídiovou kolitídou, eventuálne ak sú poškodené funkcie ľudského organizmu, ktoré črevný ekosystém udržujú v rovnováhe (imunodeficientní pacienti), obnova mikrobiómu trvá dlho a nemusí byť úplná. Preto sa transplantáciou stolice snažíme obnoviť črevný mikrobióm v nefunkčnom čreve pacienta prenosom fekálneho transplantátu, teda stolice od zdravého darcu do čreva pacienta.

O aké ochorenie ide?

Najčastejšie pri dlhodobom užívaní antibiotík dochádza k narušeniu črevnej mikroflóry a k prerastaniu toxikogénnych kmeňov baktérie Clostridium difficile, ktoré sú zodpovedné za poškodenie črevnej sliznice a vznik typického zápalu čreva – klostrídiovej kolitídy. Toto ochorenie sa prejavuje hlienovitými hnačkami, teplotami, čo vedie k celkovej dehydratácii organizmu a často sa môže skončiť fatálne.

Môže dôjsť až k sepse, teda otrave krvi?

Áno, väčšinou u starších pacientov, ktorí sú polymorbídni, teda majú viacero ochorení a majú narušenú imunitu.

Aký je výskyt tohto ochorenia na Slovensku?

Výskyt klostrídiovej infekcie stúpa, od roku 2016 pozorujeme desaťpercentný nárast oproti roku 2015. Ešte vyšší nárast bol zaznamenaný v roku 2017. Baktéria Clostridium difficile patrí medzi najčastejších pôvodcov nozokomiálnych nákaz – teda nákaz získaných v nemocnici.

Skutočnosť však môže byť ešte horšia, pretože vieme, že na Slovensku sa nehlásia reálne počty nakazených. Nemocnice vykazujú ani nie jedno percento, čo je, samozrejme, nezmysel, reálne sa môže pohybovať okolo siedmich percent.

Áno, myslím si, že nepracujeme s reálnymi číslami. Snažíme sa edukovať lekárov, že je potrebné hlásiť nozokomiálne nákazy, aby sme poznali skutočný stav na Slovensku.

Ako a kde vznikol nápad vykonávať fekálnu transplantáciu?

Je známe, že ak pacient zrecidivuje, riziko druhej recidívy je 40 % a riziko tretej sa odhaduje až na 65 %. Teda faktom bolo, že pacientov s recidivujúcou klostrídiovou kolitídou pribúdalo, takže sme museli začať konať. Spolupracovala som v úvode s infektológmi v Českej republike, kde sa uskutočnila aj moja prvá transplantácia.

Bol to teda váš nápad, začať s tým na vašej klinike?

Áno.

Bolo ťažké presvedčiť vedenie kliniky? Predsa len, ste mladá a vieme, že mladší lekári majú niekedy problém presadiť niečo nové u starších kolegov.

Spočiatku panovala istá nedôvera, či sa mi to podarí zrealizovať. Vedenie nevedelo, čo od toho očakávať. Ale môžem povedať, že...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 15:45