StoryEditor

Poruchy spánku v detskom veku sú časté, pomôcť môže detské spánkové centrum

12.10.2018, 00:00
Autor:
HNHN
Štyri úspešné nominácie v TOP inováciách spadajú pod Univerzitnú nemocnicu v Martine. Pri troch z nich figuruje prednosta Kliniky detí a dorastu prof. MUDr. Peter Bánovčin, CSc., ktorý priblížil fungovanie jednej z nich – detského spánkového laboratória. Predstavujeme ďalšieho víťaza projektu TOP inovácie v zdravotníctve 2018.

Klinika detí a dorastu JLF UK a UNM ako jediná na Slovensku vybudovala a úspešne prevádzkuje detské spánkové laboratórium. Ako sa v úvode vyjadril prof. MUDr. Peter Bánovčin, CSc., do TOP inovácií 2018 sa prihlásili a pokúsili súťažiť, aby slovenské zdravotníctvo nevyzeralo v očiach populácie, že tu nič nie je.

Profesor pochádza z Domaniže a vyštudoval lekársku fakultu v Martine. Pôsobil na významných pracoviskách, ako sú Detská klinika MHH Hannover v Nemecku, v MRC Laboratories Fajara v západnej Afrike v Gambii či v Národnom výskumnom centre detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Rabka v Poľsku. Zúčastnil sa na riešení viacerých významných vedecko-výskumných projektov, a pritom v začiatkoch s profesiou pediatria nepočítal. „Pán profesor Galanda ma ako medika skúšal pediatriu a po skončení sa opýtal, či by som nechcel ísť robiť na pediatriu. Povedal som, že v žiadnom prípade, že pediatria a patológia sú dve veci, ktoré by som nikdy nechcel robiť, ale viete, ako je to s tým zapovedaním,“ s úsmevom zaspomínal profesor na výber svojho odboru.

Detské spánkové laboratórium

Polysomnografické vyšetrenie u dospelých má už pomerne dlhú tradíciu, ale jeho prienik do pediatrie je z oveľa neskoršieho obdobia. Profesor priblížil, ako vznikla prvotná myšlienka vybudovania detského spánkového laboratória. „Keď priebežne čítate svetovú literatúru, vidíte, kde, čo a ako sa rozvíja, ktorým smerom sa pohybuje,“ začal profesor. Štáty, ktoré majú na zdravotníctvo viac peňazí ako USA a Japonsko, majú v každom väčšom meste polysomnografické laboratórium.

„Kedysi sa to začalo chrápaním, potom zriedkavejšími ochoreniami, ktoré sa týkajú regulácie spánku a sú skôr neurologického charakteru. Tie treba diagnostikovať a objektivizovať,“ uviedol prof. P. Bánovčin. Keď...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 08:43