StoryEditor

Náš cieľ? Priblížiť špičkovú medicínu ľuďom do regiónov

16.10.2018, 00:00
Je to strava? Genetika? Alebo životné prostredie? Ťažko povedať. V každom prípade Nitriansky kraj vedie smutné prvenstvo v počte onkologických ochorení na Slovensku. Nemocnica v Komárne sa tomu prispôsobila a rozbieha nové Komplexné onkologické centrum. Predstavujeme ďalšieho víťaza projektu TOP inovácie v zdravotníctve 2018.

Dôvod, prečo sa skupina Agel, pod ktorú nemocnica patrí, rozhodla vybudovať komplexné onkologické centrum práve v Komárne, je podľa riaditeľa Nemocnice Komárno Mgr. Miroslava Jašku, MPH, jednoduchý. „Incidencia onkologických ochorení v rámci spádu, ktorý chceme obsiahnuť, je tritisíc nových onkologických ochorení ročne. Celkovo ide o spádovú oblasť s počtom 500-tisíc ľudí. Ide nielen o Nitriansky kraj, ale smeruje až k Zvolenu,“ hovorí riaditeľ. Navyše, ako hovorí, onkologickí pacienti v centrách čakajú aj dva-tri mesiace. „A počet nových pacientov sa zvyšuje,“ dodal.

Ďalším dôvodom, prečo práve Komárno, je fakt, že v tamojšej nemocnici je onkológia už zavedená. „Nejdeme z nuly. Nemusíme zháňať nových ľudí, lekárov či celý ošetrovateľský personál,“ dodal.
Štatistiky ukazujú, že v južných okresoch je výskyt onkologických ochorení vyšší ako inde na Slovensku. Ako hovorí MUDr. Rudolf Pelikán, MPH, námestník riaditeľa a onkológ, je to dané nielen genetikou, ale aj životosprávou a prostredím.

„Ambíciou Agelu je robiť túto časť medicíny lepšie ako doteraz, komplexnejšie, poskytnúť túto službu veľkému regiónu ucelenú. Táto téma v súčasnosti rezonuje často aj vo verejnosti. Myslím si, že je vhodné budovať takýchto pracovísk po celom Slovensku viac,“ dodal lekár.

Miliónové investície

V súčasnosti prebieha prvá etapa výstavby centra, tá si vyžiada investície v hodnote 4 milióny eur. Podľa riaditeľa ide všetko o vlastné investície nemocnice prispením materskej spoločnosti.
A čo eurofondy? Neplánuje nemocnica použiť aj tie na stavbu centra? „Máme podaný projekt urgentného príjmu, pri ktorom by mali vzniknúť ďalšie tri operačné sály, takže to bude taký malý príspevok k rozvoju komplexného onkologického centra v rámci eurofondov“, povedal.

Na otázku, ako si môže takáto nie veľká, regionálna nemocnica zarobiť na takúto investíciu, hovorí riaditeľ jednoznačne: „Veľmi jednoducho, počtami odliečených pacientov,“ dodal. Nová technológia lineárneho urýchľovača, ktorá bude súčasťou nového onkologického centra, je podľa jeho slov n...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 09:05