StoryEditor

Endoskopia prináša úžasnú satisfakciu

30.10.2018, 23:00
Autor:
HNHN
Primár Gastroenterologického oddelenia Národného onkologického ústavu v Bratislave MUDr. Boris Pekárek, PhD., zaviedol u nás japonskú metódu na endoskopické odstránenie včasných nádorov v tráviacom trakte. Tieto šetrné a život zachraňujúce zákroky bez potreby otvorenej operácie vykonáva doposiaľ pravidelne ako jediný na Slovensku. Prinášame ďalší rozhovor z publikácie TOP inovácie v zdravotníctve 2018.

Ako prvý ste na Slovensku realizovali endoskopickú submukóznu disekciu (ESD). V čom spočíva táto technika?

Je to metóda odstránenia nádorov v tráviacom trakte, pri ktorej sa používa endoskopický nôž. Princípom je narezanie sliznice okolo nádoru a odrezanie podsliznice pod nádorom. Takto sa nádor, ktorý rastie v sliznici alebo v povrchových vrstvách v podsliznici, dá odstrániť endoskopicky. Pacient, ktorý má nádor v počiatočnom štádiu, teda nemusí byť operovaný klasicky.

Prvýkrát ste použili ESD u 83-ročnej pacientky. Môžete opísať prvý výkon?

Išlo o pacientku s včasným karcinómom žalúdka, ktorý sa prejavil krvácaním. Táto pacientka odmietala klasickú operáciu. Vedeli sme, že nádor bude postupovať. Vysvetlili sme jej, že je takáto možnosť, i to, že dovtedy sme tento zákrok trénovali len na zvieracom modeli. Pacientka súhlasila s takouto alternatívou. Zákrok sa podaril a nádor sme celý vybrali.

Výhodou tejto metódy je, že keď vyberieme celý nádor, po histológii vieme zhodnotiť všetky jeho charakteristiky a môže sa posúdiť úplne celý patológom. Keď máme jednu biopsiu, nádor môže byť podhodnotený a nezachytených zmien tam môže byť viac. Zistili sme, že pacientka mala tento nádor zle diferencovaný, a teda aj nemalé riziko vzdialených metastáz. Pacientka však operáciu aj potom odmietla a žila ešte dlho, pričom jej náš zákrok pravdepodobne veľmi skvalitnil život. Zomrela na úplne inú príčinu a metastázy sa u nej neobjavili.

Od čoho závisí použitie tejto metódy? Musí ísť o nádor v počiatočnom štádiu?

Áno, musia byť splnené určité charakteristiky toho nádoru. Musí sa šíriť iba v povrchových vrstvách, aby sme ho dokázali odstrániť celý a nič tam nezostalo. A nesmie metastázovať do okolitých uzlín alebo mať vzdialené metastázy. Ak je nízke riziko metastáz a vysoká šanca, že to vieme odstrániť, pristupujeme k endoskopickej submukóznej disekcii.

Čiže dôležitá je diagnostika?

Presne tak, riziko sa pri množstve nádorov v tráviacom trakte dá s veľmi vysokou mierou pravdepodobnosti odhadnúť z jeho povrchových charakteristík. Hodnotíme štruktúru žliazok na nádore a cievy, ktoré vidíme na povrchu alebo tesne pod povrchom aj pri zmene spektra použitého svetla. Vieme odhadnúť, či hodnotené znaky majú nízke alebo vysoké riziko pokročilejšieho nádoru. Ak sú zmeny pokročilejšie, pacienta posúvame na ďalšiu liečbu a klasický chirurgický prístup.

Ide o novú metódu. Aké boli postupy pri riešení slizničných nádorov v tráviacom trakte pred jej zavedením?

Postupovali sme technikou endoskopickej slizničnej resekcie slučkou (EMR). Táto metóda je oveľa jednoduchšia, má aj menšie riziká výkonu, avšak z onkologického hľadiska je dobre použiteľná len pri nádoroch alebo premalígnych lézií do dvoch centimetrov v celku. Pri tejto starej metóde je pri väčších nálezoch až tretinové riziko, že nádor neodstránime úplne a vráti sa v mieste jazvy.

Z onkologického hľadiska je preto dôležité odstrániť nádor v jednom kuse (tzv. „en bloc“), čo metóda EMR pri nálezoch nad 2 cm neumožňuje. Metóda ESD nám práve prináša tú výhodu, že endoskopickým nožom dokážeme ísť v zdravom tkanive okolo toho nádoru a aj pod ním. Máme viac ako 90-percentnú šancu, že nádor odstránime v celku, a teda že výkon bude definitívnou liečbou.

Podľa čoho sa rozhodujete, či budete postupovať starou metódou alebo ESD?

Závisí to aj od typu nádoru a lokalizácie. V žalúdku a pažeráku máme väčšiu tendenciu používať ESD. V hrubom čreve alebo v konečníku vieme pomerne dobre podľa štruktúry žliazok alebo ciev odhadnúť,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 03:00