StoryEditor

Predseda zdravotníckeho výboru Š. Zelník: Nechcem byť pesimistický, ale peňazí je málo

03.01.2019, 23:00
Autor:
HNHN
MUDr. Štefan Zelník, PhD., predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo, kritizuje rozpočet na tento rok aj lekársku komoru.

Pri schvaľovaní návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo ste nesúhlasili so zmenou financovania a s vypustením 4 percent za poistencov štátu. Nakoniec prešla platba štátu vo výške 3,2 percenta. Ste s týmto výsledkom spokojný?

Som presvedčený, že 4 percentá z vymeriavacieho základu by mali zostať zachované. Poistný systém bol vytvorený tak, aby sa odpojil od štátneho rozpočtu a bol samofinancovaný. Preto sa určili platby pre zamestnanca 4 percentá, pre zamestnávateľa 10 percent a pre poistenca štátu 4 percentá z vymeriavacieho základu. Preto som dal pozmeňujúci návrh, aby 4 percentá ostali. Chcem poďakovať Asociácii nemocníc Slovenska v zastúpení pána Petka, Asociácii polikliník a zdravotníckych zariadení v zastúpení pána Škorňu a Asociácii súkromných lekárov v zastúpení pána Šótha, že pravidelne chodili na zdravotnícky výbor a pomáhali nám argumentmi a dokladovaním, aká je potreba finančných zdrojov. Nakoniec vďaka pozmeňovaciemu návrhu, aby ostali 4 percentá, sme opakovane sedeli s ministrom financií a podpredsedom vlády pánom Kažimírom, kde sme znova predostierali potreby zvýšenia zdrojov. Potom sme sa stretli v užšom kruhu s predsedom Výboru NR SR pre rozpočet a menu pánom Kamenickým, s ministerkou zdravotníctva a s ministrom financií. Nakoniec sme dospeli ku konsenzu, že 55 miliónov eur, ktoré mali byť ako rezerva pre potreby dofinancovania, sa hneď dali do rozpočtu pre zdravotníctvo.

Je to teda dosť?

Z celkového pohľadu je aj tak rozpočet veľmi napätý a nepokrýva všetky potreby. Tvrdím, že peňazí je málo na zabezpečenie zvýšenia platov lekárov, sestier, nelekárskych pracovníkov, nehovoriac o tom, že od januára sa budú zvyšovať ceny energií. Pritom máme obrovský vnútorný dlh, ktorý sa odhaduje na jeden a pol miliardy aj viac. Nechcem byť pesimistický, ale v tomto smere som opatrný a musím na to upozorniť.

Záver roka priniesol výpovede lekárov združených v ZAP-e a búrlivé rokova...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 23:32