StoryEditor

Enormné množstvo laboratórnych vyšetrení pacientovi škodí

20.01.2019, 23:00
Autor:
HNHN
Prof. MUDr. Ivica Lazúrová, DrSc., FRCP, prezidentka Slovenskej internistickej spoločnosti rozbehla s kolegami kampaň Choosing Wisely (Vyberajme rozumne). Jej výsledkom je 7 odporúčaní pre internistov, aby sa vyhli nadmernej medicíne.

Prečo ste začali s totuo kampaňou?

V posledných desiatich – dvadsiatich rokoch dochádza k zvýšenej ponuke zobrazovacích metód, laboratórnych vyšetrení v medicínskej starostlivosti. Vyšetrenia sa často využívajú nadmerne a dokonca môžeme povedať, že sa aj mnohokrát zneužívajú. Hlavne mladí, neskúsení lekári majú tendenciu opakovať laboratórne vyšetrenia. Tým pacientov nielen iatrogenizujú, vyvolávajú v nich strach z choroby, ale v podstate ich týmito vyšetreniami aj poškodzujú. Príkladom je pacient po opakovaných synkopách, čo sú často nezávažné poruchy vegetatívneho nervového systému, ktorý často absolvuje niekoľko CT vyšetrení mozgu. Pri opakovaných CT vyšetreniach je radiačná záťaž pacienta veľmi vysoká. Už v 90. rokoch minulého storočia sa v zahraničných časopisoch začali objavovať rubriky „Príliš veľa medicíny pacientovi škodí“, „Menej je viac“. Americká spoločnosť internej medicíny odštartovala kampaň Choosing wisely, ku ktorej sa pridalo vyše 75 odborných spoločností v USA. Každá si vytvorila svoje top negatívne odporúčania, teda to, čo je najviac okaté, čo môže pacientovi aj škodiť a ekonomicky zaťažuje zdravotníctvo. Potom sa to prenieslo do Európy. Viaceré západné európske krajiny majú túto kampaň ukončenú a odprezentovanú vo viacerých odboroch, výsledky väčšinou posielajú ministerstvu zdravotníctva a zdravotným poisťovniam, prezentuje sa to aj verejnosti.

Kedy sa pridalo Slovensko?

My ako Slovenská internistická spoločnosť (SIS) sme začali v roku 2017. Vyzvali sme aj iné spoločnosti, zatiaľ sa pridala Spoločnosť všeobecných lekárov, čo veľmi vítam, lebo tam je takisto množstvo zbytočných vyšetrení.

Ako prebiehala kampaň?

Oslovili sme lekárov, primárov, prednostov kliník so žiadosťou, aby spísali postrehy, ktoré sú nežiaduce v našej klinickej praxi. Zozbierali sme 25 najhorúcejších negatívnych postrehov a vytriedili spomedzi nich také, ktoré sa celkom netýkali internej medicíny, lebo sme nechceli zasahovať do iných odborov. Zostalo 20. Ako predseda SIS som ich spísala a poslala som ich členom výboru, aby pridelili ku každej položke...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 12:54