StoryEditor

​Čakáreň u pediatra vyzerá úplne inak ako pred piatimi rokmi. A zhoršuje sa to

30.01.2019, 23:00
Autor:
HNHN
MUDr. Patrik Karvan z Detskej výjazdovej pohotovosti vysvetľuje, prečo zvýšili platbu za jeden výjazd na 90 eur.

Zmena zákona, ktorý vymenil LSPP za ambulantnú pohotovostnú službu (APS), okrem iného ukončil činnosť vašej pojazdnej detskej pohotovosti na báze zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Dnes fungujete bez zmlúv, do výberového konania na APS ste sa neprihlásili. Prečo?

Do júna 2018 sme robili LSPP pre deti a dorast v malackom okrese, zároveň sme mali povinnosť robiť v malackom okrese aj návštevnú službu. A keďže v Bratislave to nikto nerobil, lebo o to nebol záujem, bola nám pridelená aj návštevná služba v Bratislave. Je veľký rozdiel medzi veľkým a malým mestom. Čo sa týka nového zákona, prvý problém nie je finančný, ale personálny, príplatky za služby boli totiž pre lekárov sekundárne až terciárne. Problém majú skôr s vyťaženosťou a tiež s tým, že pacienti na pohotovosť často chodia s chronickými problémami alebo nezávažnými ťažkosťami, pri ktorých by aj laik vedel zhodnotiť, že by vydržali do rána. Druhý problém bol finančný a tretí ten, že výjazdy sa už nedajú robiť cez okres. Ak teda na začiatku povie organizátor, že bude robiť aj výjazdy, pretože nová legislatíva mu umožňuje dobrovoľne sa rozhodnúť, či ich bude robiť, musí ich robiť len v rámci svojho okresu. A to je dôvod, prečo sme do toho nešli. Okrem toho, z výkonov za výjazd by nám väčšina peňazí odišla na dorovnanie do paušálu.

Vy považujete ten zákon za dobrý?

Je lepší, ako bol. Myslím si, že to nešlo k horšiemu.

Za návštevu vašej pojazdnej detskej pohotovosti zaplatia rodičia, ktorí si neplatia paušál, namiesto pôvodných dvoch eur, keď ste mali zmluvy s poisťovňami, dnes, keď ste bez zmlúv, 90 eur.

V zahraničí vo veľkých mestách s viac ako 1 miliónom obyvateľov vedia zabezpečiť takúto službu len s jednorazovými pacientmi. Bratislava je tak na hranici. Aj preto sme museli zaviesť paušálne platby.

Aké poplatky sú v zahraničí?

V Prahe je to 3 000 až 3 500 českých korún za výjazd, jedna klinika si pýta dokonca 6 000 korún. V Berlíne sa platí 200 eur. U nás sa bez paušálu nedá uživiť, sú mesiace, keď by to išlo veľmi pod náklady, v iných mesiacoch by zase bol záujem taký enormný, že by sa nestíhalo kapacitne a nedokázalo b...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 16:28