StoryEditor

Zdravotníctvu škodí rozhodovanie ad hoc

04.02.2019, 23:00
Čo treba na zmenu v systéme, či je potrebná stratifikácia, ako ju dosiahnuť a o ďalších problémoch v zdravotníctve hovoril Ing. Martin Vlachynský. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Nie je veľa ľudí, ktorí sa zaoberajú zdravotnou politikou a komentujú ju. Čo vás nasmerovalo, aby ste sa zdravotníctvu venovali vy?

V rokoch 2006 – 2007, keď INESS vznikal, jednou z prvých hlavných tém bolo zdravotníctvo. Išlo o obdobie najväčších reforiem, keď kolegovia vydali publikáciu Zdravý zisk, zdravotníctvo z hľadiska ekonómie a fungovania verejného sektora bola významná téma. Potom sme sa na nejaký čas odmlčali, tým, ako sa menila vláda, nebol priestor na akékoľvek zmeny v zdravotníctve. Podiel zdravotníctva na ekonomike vo vyspelých štátoch neustále rastie, stále je to významnejšia časť ekonomiky.

Napríklad v USA už takmer pätinu americkej ekonomiky tvorí zdravotníctvo. Preto aj z hľadiska blízkej budúcnosti je veľmi dôležité, aby tento sektor fungoval dobre, efektívne, pretože to bude znamenať nielen lepší zdravotný stav nás všetkých, ale aj silnejšiu ekonomiku. Prosperujúca, vyspelá ekonomika musí mať aj kvalitný zdravotný systém, ak nie je efektívny, zožerie množstvo zdrojov, zo všetkých iných strán ich do seba pohltí ako čierna diera.

Možno si už vláda uvedomuje, že nebude možné donekonečna ťahať ten vozík za sebou a tváriť sa, že nič sa nedeje. Aj laická verejnosť musí vnímať, že vznikajú skutočne vážne problémy. Vidíme, či už na úrovni ministerstva alebo na viacerých úrovniach, snahu niečo meniť a chceme prispieť do diskusie.

Čo môžu priniesť do zdravotníctva súkromné spoločnosti ako napríklad Amazon či IBM, ktoré postupne vstupujú do tohto sektora?

Za posledných 70 rokov nastal v sektore veľmi významný posun. Predtým sa riešili infekčné choroby, problémom bola tuberkulóza, osýpky a podobne. Riešením týchto problémov bolo očkovanie, zlepšenie hygieny, antibiotiká atď. Dnes zasa vyspelý svet čelí a čoraz viac bude čeliť chronickým chorobám, čo kladie iné nároky na systém. Bude sa meniť manažment zdravia, či už z individuálneho hľadiska alebo z hľadiska štátu. Tak ako si ľudia za posledné dekády budujú vzdelanie, kariéru, myslím si, že pre spokojný, úspešný, zdravý a bohatý život každého z nás bude dôležité, aby sme si aktívne manažovali naše zdravie už od relatívne skorého veku. Budeme čeliť rôznym výzvam a bude veľmi dôležité, či b...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
19. jún 2024 21:51