StoryEditor

Generálna riaditeľka VšZP: Máme pred sebou celú armádu rastúcich výdavkov

26.02.2019, 23:00
PhDr. Ľubica Hlinková, MPH, po nástupe do vedenia VšZP zrušila tender na lízing áut aj mediálnu kampaň. Otvorene hovorí, čo si myslí o odchode svojho predchodcu M. Kočana bez vysvetlenia.

Do funkcie generálnej riaditeľky VšZP ste nastúpili v októbri, už v novembri vás ZAP vyzval na odstúpenie z funkcie. Zaskočilo vás to?

S odstupom času môžem povedať, že žiaden z mojich predchodcov pravdepodobne nemal taký ostrý nástup do funkcie. Súviselo to s tým, že som bola vymenovaná v období, ktoré bolo pre poisťovňu veľmi citlivé. Ostali otvorené záležitosti ako rozpočet, blížiaci sa koniec roka či napríklad spomínané rokovania o zazmluvnení ambulancií, ktoré prebiehali v podstate už päť mesiacov pred mojím vymenovaním. Prioritné pre mňa bolo zorientovať sa, či tento problém nebol vyriešený od júla pre nepochopenie v praktickej alebo emocionálnej rovine. A, samozrejme, už pri nástupe do funkcie som si bola plne vedomá toho, že vždy bude existovať niekto, kto bude chcieť viac, kto si myslí, že na tejto pozícií má byť niekto iný, kto povie, že sú priority zle nastavené alebo že je nesprávne zvolená stratégia. Problémy vnímam ako výzvy. Toto bola výzva. Ja som zástankyňou pragmatických, nie emocionálnych riešení, a tak som sa k uvedeným rokovaniam aj postavila. Teší ma, že sme dospeli k zhode.

Máte za sebou rušné predvianočné rokovania, nezmluvný vzťah so stovkami ambulancií a neistotu medzi poistencami. Dalo sa tomu predísť? Čo by ste dnes urobili inak?

Nechcem vystupovať v duchu „po boji je každý generál“. Nedorozumenie týkajúce sa zmlúv so zástupcami ZAP-u vzniklo pred mojím vymenovaním a ja som musela prijať situáciu, aká v danej chvíli bola. Prekvapilo ma, keď som sa z brífingu zástupcov ZAP-u dozvedela, že po viac než piatich mesiacoch rokovaní je problém v tom, že nerozumejú zmluvám. Verím, že zrozumiteľnou a pragmatickou komunikáciou sa opakovaniu takejto situácie v budúcnosti vyhneme. A rovnako verím, že aj naši zmluvní partneri majú a budú mať rovnako ako my prioritný záujem hľadať vecné riešenia, bez vyvolávania vášní, ktoré nikdy dohodu neuľahčujú.Vedenie VšZP ste prevzali po Miroslavovi Kočanovi. Viete, prečo váš predchodca skončil?

Nie, skutočne neviem, aj keď túto otázku dostávam od môjho nástupu do funkcie pravidelne. Myslím si, že táto otázka by mala byť smerovaná priamo na pána Kočana.

Mali by byť verejne známe dôvody odchodov manažérov verejnej inštitúcie, ktorá hospodári s troma miliardami eur z výberu poistného?

Ja osobne som presvedčená, že zdôvodnenie všetkých rozhodnutí a krokov zo strany topmanažérov verejných inštitúcií je spr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
15. jún 2024 19:39