StoryEditor

Neurochirurg Bruno Rudinský hovorí, že konkurencia pomôže

21.03.2019, 23:00
Autor:
HNHN
Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc., sa po rokoch vrátil z Nových Zámkov do Bratislavy, kde pripravuje otvorenie nového detského neurochirurgického centra.

Ako ste sa po 25 rokoch dostali naspäť do Bratislavy?

V roku 1993 som prijal výzvu zriadiť neurochirurgické oddelenie v Nových Zámkoch, kde sme vybudovali špičkovo vybavené pracovisko, odborne na vysokej úrovni. Potom prišli zlomové obdobia, keď sa začali kreovať rady riaditeľov. Mal som ambíciu, že by som mohol pomôcť v medicínskej oblasti a došlo tam k názorovému stretu. Mal som pocit, že som sa dostal na hranicu svojich hodnotových zásad a v rámci zachovania vnútornej integrity som radšej odišiel. Po 25 rokoch nastal čas, keď stačilo. Vzápätí som dostal ponuku od docenta Kuželu, riaditeľa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), a prijal som ju.

V januári ste v NÚDCH otvárali detské spinálne centrum. Kedy predstavíte centrum detskej neurochirurgie?

Čakáme už len na prístroje. Keď sa v 90. rokoch odovzdávala DFNsP, malo tam byť aj detské neurochirurgické oddelenie. Ale zvrtlo sa to a nedošlo k tomu. Takže sa vraciame k tomu, čo tu malo byť. S docentom Kuželom sme najprv diskutovali o tom, že začneme spinálnym centrom. No keď som v priebehu mesiaca zistil, aká je situácia v detskej neurochirurgia a spondylochirurgii, tak som povedal, že to treba riešiť čím skôr. Predložil som koncepciu na vybudovanie komplexného neurochirurgického centra vrátane spondylochirurgie.

Aké spektrum výkonov bude poskytovať?

Treba si povedať, že dieťa nie je malý dospelý. Detský pacient má svoje špecifiká. Deti po úrazoch sa prevážali na operácie na traumatológiu na Kramáre, rovnako aj detskí neurochirurgickí pacienti, a to veľmi komplikovaným a veľmi zaťažujúcim spôsobom pre dieťa. Toto chceme zmeniť. Predmetom záujmu tohto neurocentra bude komplexná liečba všetkých ochorení centrálnej nervovej sústavy, teda úrazov, nádorov, zápalových ochorení, vrodených chýb. Problém je v tom, že dnes nám veľa detských spondylochirurgických a neurochirurgických pacientov odchádza do Čiech. My o nich ani nevieme, konzultujú priamo Ostravu alebo Prahu. Je to škoda, lebo na Slovensku sú ľudia, ktorí tieto výkony dokážu robiť a mali by s...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 14:45