StoryEditor

Podpora klinického výskumu je veľká tragédia

11.04.2019, 00:00
O liečbe črevných zápalových ochorení, o jej dostupnosti a nových možnostiach, ako i o klinickom výskume hovorí gastroenterológ a vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

V posledných rokoch stúpa záujem a častejšie sa vyskytujú informácie črevných zápalových ochoreniach (IBD) ako ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. Čím to je?

Na jednej strane veľmi dlho stúpala incidencia, prevalencia týchto ochorení. Druhým faktorom je, že postihuje predovšetkým mladých ľudí. Sú to celoživotné ochorenia, ich celospoločenská závažnosť je pomerne vysoká, pretože majú na pacientov často invalidizujúci vplyv a začala sa tiež robiť väčšia osveta. Veľkú úlohu v tom hrajú aj pacientske organizácie (Slovak Crohn Club je veľmi aktívny), ale aj zvýšená komunikačná aktivita zo strany lekárov.

Existujú na Slovensku aj reálne údaje o výskyte týchto ochorení alebo máme len odhady?

Reálne dáta máme regionálne. Pred pár rokmi realizoval primár Greguš štúdiu, podľa ktorej je na Slovensku s ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou okolo 200 pacientov na 100-tisíc obyvateľov.

Koľko je na Slovensku centier, ktoré sa špecializujú na tieto ochorenia?

Pätnásť pre biologickú liečbu, a tri centrá sú pediatrické.

Ako vyzerá manažment pacienta, od prvých príznakov až po jeho prijatie v centre?

Črevné zápalové ochorenia zahŕňajú dve nozologické jednotky: Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Ulcerózna kolitída má pomerne typický klinický obraz, teda krvavé hnačky, predovšetkým u mladých pacientov už od detského veku. Typický výskyt je u mladých ľudí do štyridsiatky. Krv v stolici privedie pacienta k lekárovi, kde sa kolonoskopicky pomerne rýchlo stanoví diagnóza a pacienti sú ihneď nastavení na liečbu.

Do centra sa dostávajú vtedy, keď konvenčná liečba, predovšetkým aminosalicyláty a imunosupresíva, zlyháva alebo ju pacienti netolerujú a je potrebné podávať biologickú liečbu. V prípade Crohnovej choroby je klinický obraz oveľa rozmanitejší, pretože Crohnova choroba je zápalové ochorenie, ktoré postihuje ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od ústnej dutiny až po konečník.

Symptomatológia sa odvíja podľa toho, ktorú časť postihuje. Typická symptomatológia je postihnutie terminálneho ilea, konca tenkého čreva, ktoré býva prítomné až v 90 percentách prípadov. Toto sa prejavuje typicky najprv nešpecifickými príznakmi, ako je únava, subfebrílie, chudnutie, niekedy sprevádzané ťažobou, nafukovaním a v neskorších štádiách sa pridruží najmä postprandiálna bolesť (bolesť po najedení), keďže vzniká stenóza terminálneho ilea. Ak je postihnuté aj hrubé črevo, čo je asi v 30 percentách prípadov, opäť sa pridružujú hnačky, prípadne s prímesou krvi.

Pre Crohnovu chorobu je ešte pomerne časté postihnutie koneční...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
14. jún 2024 07:08