StoryEditor

Primárnou motiváciou je pacient

23.04.2019, 00:00
Autor:
HNHN
Po dvadsiatich rokoch pôsobenia v zahraničí sa vrátil na Slovensko. Podieľal sa na založení biotechnologickej firmy MultiplexDX, kde sa venujú diagnostike rakoviny. O vývoji onkotestu, problémoch v onkológii hovorí riaditeľ firmy MultiplexDX Pavol Čekan, PhD.

Dlhé roky ste pôsobili v zahraničí. Čo bolo pre vás motiváciou, aby ste sa vrátili?

Zo Slovenska som odišiel v roku 1998 najskôr do Londýna, potom na Island. Tam som nastúpil na medicínu, čo bol môj sen, ale jazykovo som to nezvládal, tak som po mesiaci prestúpil na biochémiu. Po ukončení doktorandského štúdia som ešte neplánoval vrátiť sa domov. Prišlo mi niekoľko ponúk na miesto odborného asistenta z Dánska, Nemecka, Rakúska, ale prišla jedna aj z Rockefellerovej univerzity v USA. A to rovno od profesora Thomasa Tuschla, ktorého som mal na zozname troch vysnívaných vedcov, ku ktorým by som chcel ísť. V USA sme napokon zostali ďalších takmer desať rokov.

A prečo som sa vrátil? Najskôr poviem moju verziu a potom manželkinu. Moja verzia je: narodili sa nám tri deti a keďže sme obidvaja Slováci, prekážalo nám, že deti nehovoria tak dobre po slovensky a chceli sme, aby boli vychovaní aj v slovenskej kultúre. Zároveň som si myslel, že by som Slovensku mohol niečo zo zahraničia priniesť aj ja. Mal som pocit, že Slovensko sa niekam pohlo, že sa modernizovalo. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí rozbiehali „startupový“ svet na Slovensku, tak som nadobudol pocit, že toto je správny čas prísť domov, priniesť nové technológie a to, čo som sa počas dvadsiatich rokov v zahraničí naučil. Súčasne prišla ponuka od jednej farmaceutickej firmy, čiže rozhodoval som sa medzi návratom na Slovensko a ponukou stať sa šéfom tímu, ktorý by pracoval na klinickej validácii lieku.

A manželkina verzia je, že keď som sa rozhodoval, mal som zatmenie mozgu.

Pred dvoma rokmi ste ohlásili novinku v diagnostike onkologických ochorení. O čo išlo?

Ohlásili sme, čo robíme vo firme. Na Rockefellerovej univerzite vo vedeckom tíme profesora Thomasa Tuschla sme vyvíjali nové diagnostické technológie. Profesor T. Tuschl je svetový expert v RNA biológii, je pionier v RNA sekvenačných technológiách. V jeho tíme sme vyvíjali technológie na detekciu, kvantifikáciu a vizualizáciu RNA.

Za tri roky práce sa nám podarilo vyvinúť metódu, ktorá bola aj publikovaná v prestížnom medicínskom časopise Journal of Clinical Investigation. Publikovali sme ako prví metódu, ktorá v sebe kombinuje RNA vizua...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 16:29