StoryEditor

Od projektu stratifikácie nemocníc si sľubujeme veľa

03.05.2019, 00:00
Autor:
HNHN
Správa revízie výdavkov na zdravotníctvo priniesla možné návrhy, ako a kde nájsť priestor pre úsporu. Na revízii pracuje Útvar hodnoty za peniaze spadajúci pod ministerstvo financií a hovorí o nej šéf útvaru Ing. Štefan Kišš, MSc.

Váš útvar pripravuje revíziu výdavkov. Čo je jej cieľom, a aké sú hlavné výsledky v rámci zdravotníctva?

Hlavným cieľom každej revízie výdavkov, nielen tej na zdravotníctvo, je zlepšiť efektívnosť verejných výdavkov, ktoré dávame na danú oblasť. V zdravotníctve máme historicky pomerne zlé výsledky. Za posledných 15 rokov relatívne solídny rast výdavkov nebol sprevádzaný adekvátnym zlepšením výsledkov zdravotnej starostlivosti. Zdravotníctvo je jeden z príkladov, kde považujeme za dôležité zlepšiť efektívnosť vynakladaných zdrojov.

Prvý krok je vždy nájsť úsporu na neefektívnych výdavkoch, aby sme našli zdroje na oblasti, kde je potrebné investovať a prinesie to vyššiu hodnotu za dané peniaze. Pri zdravotníctve chceme teda v prvom rade hovoriť o výsledkoch. Doteraz je typickejšia verejná debata o tom, koľko tam ide peňazí a či je to o 100 alebo 200 miliónov viac alebo menej. My chceme viac hovoriť o tom, čo za tie peniaze dostávame. Kľúčový ukazovateľ je tzv. odvrátiteľná úmrtnosť, ktorá najlepšie sleduje, či sa zlepšuje zdravotná starostlivosť. Užitočné sú aj pomocné ukazovatele, dobrý indikátor je očakávaná dĺžka života u žien špecificky alebo úmrtnosť detí pri narodení.

Je teda možné povedať, či do zdravotníctva ide veľa alebo málo peňazí?

Na toto objektívna odpoveď neexistuje, objemovo dávame porovnateľne veľa peňazí ako nám podobné krajiny. Čo sú v princípe naši susedia, krajiny V4. Výdavky na zdravotníctvo budú rásť a budú rásť rýchlejšie ako priemer ekonomiky a verejných financií.

Dôvod je ten, že zdravotníctvo je považované za luxusný statok, čím je bohatšia krajina, tým pri percentuálnom raste dáva alebo míňa viac na zdravotníctvo. To je všeobecný trend, ktorý sa deje aj na Slovensku. Preto chceme dosiahnuť to, aby sme akúkoľvek sumu peňazí minuli najlepšie, ako môžeme, s cieľom zaistiť lepšie výsledky.

S kým spolupracujete pri tvorbe revízie?

Každá revízia je spoločný produkt ministerstva financií a partnerského rezortu. V tomto prípade je to ministerstvo zdravotníctva a náš partner na pracovnej úrovni je Inštitút zdravotnej politiky. Tiež sa rozprávame s každým, kto má do toho čo povedať, poisťovne, relevantné asociácie v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 17:52