StoryEditor

Takmer 80 % nových liekov s patentom nie sú nové lieky

04.06.2019, 00:00
O liekovej politike, o dostupnosti liekov, fungovaní kategorizačnej rady a komisie hovorí generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky (SFaLP) MUDr. Peter Musil, MSc.

Šéfujete Sekcii farmácie a liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva. Čo všetko spadá pod vaše kompetencie?

Organizačný poriadok Sekcie farmácie a liekovej politiky sa každý rok aktualizuje a je v ňom presne definované, akú má každá z troch častí sekcie zodpovednosť. Naša sekcia sa skladá z odboru farmácie, odboru kategorizácie a cenotvorby a oddelenia hodnotenia zdravotníckych technológií (HTA).

Odbor farmácie sa zaoberá všetkým okolo lieku, kto a čo s ním môže robiť a zaoberá sa aj postavením lieku v zdravotnom systéme. Odbor kategorizácia a cenotvorba sa stará o to, čo je podľa zákona možné kategorizovať a v akej výške bude úhrada a doplatok pacienta. A HTA posudzuje skutočné prínosy inovácií verzus náklady pre štát.

Ďalšou dôležitou časťou sekcie je kategorizačná komisia a rada. Každá má 11 členov, ktorých vymenúva a odvoláva ministerka zdravotníctva. Sú to jej poradné orgány. Máme 22 odborných pracovných skupín usporiadaných podľa ATC skupín. Okrem liekov máme na starosti aj zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál a dietetické potraviny. Toto je formálna zodpovednosť sekcie.

Pre mňa je dôležitá aj neformálna úloha sekcie. Ak si sekciu farmácie a liekovej politiky predstavíme niekde v strede, tak okolo sú platcovia, pacienti, priemysel a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Piatym elementom sú novinári.

V akom zmysle?

Naše rozhodnutia musia byť v súlade so zákonom a je prakticky nemožné uspokojiť všetkých zúčastnených. V kontexte neformálnej úlohy sekcie sa snažíme usmerňovať verejnú a odbornú mienku, a hlavne poukazovať na tzv. selektívnu pravdu. Napríklad v Lídroch farmácie (príloha Zdravotníckych novín) sa v jednom rozhovore uvádza, že na úrovni Európskej liekovej agentúry (EMA) bolo od roku 2011 zaregistrovaných 75 nových inovatívnych onkologických molekúl a pre slovenských pacientov je dostupná len tretina z týchto liekov. Pre pacienta to však môže byť potenciálne nebezpečná informácia, lebo vzbudzuje falošnú nádej a následne sklamanie.

Pre mňa je informácia o 75 nových molekulách všeobecný štatistický údaj. Naše zdravotníctvo totiž možno z tých 75 nových molekúl, potrebuje len 10 percent. Neriadime sa kvantitou, ale medicínskou potrebou. Naša medicí...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 08:06