StoryEditor

Transplantačná medicína je obrovské pole výziev

10.06.2019, 00:00
Autor:
HNHN
V škandinávskych krajinách pochádza polovica transplantovaných obličiek od žijúcich darcov. Na Slovensku je to sotva desatina. O podpore darcovských aktivít hovorí MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., primár Transplantačného oddelenia UNLP Košice a prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

V absolútnych počtoch realizuje košické transplantačné centrum najviac obličkových transplantácií spomedzi štyroch slovenských pracovísk. Je to dané veľkosťou regiónu, počtom pacientov či kapacitou pracoviska?

Všetkými spomínanými faktormi. Sme veľký región, pokrývame celý Košický a Prešovský kraj, čo je takmer tretina Slovenska. Súvisí to aj s kapacitou pracoviska, personálnymi možnosťami a jeho aktivitou. Na Slovensku sú štyri centrá, v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Transplantačné aktivity súvisia s tým, aká je darcovská a odberová aktivita v danom regióne.

Aká je celkovo darcovská aktivita na Slovensku?

Slovensko sa nachádza niekde uprostred aktivít európskych krajín. Úplne na špici sú Španieli, Portugalci, v posledných rokoch aj Chorváti. A úplne dole sú Gréci, Bulhari a Rumuni. Nachádzame sa v porovnaní počtov mŕtvych darcov orgánov v rámci EÚ niekde uprostred, máme lepšiu darcovskú aktivitu ako okolité krajiny s výnimkou Česka. Máme lepšiu darcovskú aktivitu ako pobaltské krajiny, ako Nemecko a Taliansko, ale máme ďaleko ku krajinám ako Rakúsko, Česko, Belgicko, Holandsko a škandinávske krajiny. Máme predpoklady a kapacity na to, aby darcovský program ešte rástol. Čo je dôležité, vo všetkých centrách máme kapacity na to, aby sme znásobili transplantácie obličiek od žijúcich darcov. Ak by sme mali spomenúť legislatívu, v niektorých krajinách napríklad nie je možné transplantovať obličku od žijúceho darcu bez genetickej príbuznosti, žijúci darca musí byť geneticky príbuzný. U nás môžeme obličku darovať za života geneticky príbuznej alebo emočne spriaznenej osobe – nedávno sme transplantovali obličku pacientke od jej manžela, čo je emočne spriaznená transplantácia. Napríklad v škandinávskych krajinách alebo v Holandsku je polovica transplantovaných obličiek od žijúcich darcov, z tohto aspektu je to rozhodne významný priestor na skvalitnenie....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 18:03