StoryEditor

Ďalšiu nevydarenú stratifikáciu si žilinská nemocnica už nemôže dovoliť

18.06.2019, 00:00
Autor:
HNHN
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina patrí medzi zadlžené nemocnice. Stratu však znižuje, hovorí jej generálny riaditeľ Ing. Igor Stalmašek.

Ako by ste charakterizovali žilinskú nemocnicu?

Nemocnica už od roku 1913 fungovala ako oftalmologická nemocnica. V ďalšom období sa pridávali nové pavilóny, rozširovala sa činnosť chirurgie, pediatrie, gynekológie. V súčasnosti je štvrtou najväčšou nemocnicou na Slovensku v rámci fakultných. A celkovo z hľadiska obratu patríme niekde medzi šestku až sedmičku najväčších nemocníc na Slovensku. Svojou strategickou polohou, obsluhou hornatého a ťažko dostupného územia severného Slovenska s celkovým počtom obyvateľov viac ako štvrť milióna a prirodzeným dopravným uzlom sme strategicky významnou nemocnicou, čo sa odráža na počte ošetrených pacientov a počte operačných výkonov, ktoré nám medziročne stále stúpajú.

Ako hospodári vaša nemocnica?

Nemocnica v rokoch 2015 až 2017 začala dosahovať veľmi zlé hospodárske výsledky, keď sa strata zvýšila z 3,8 milióna eur na rekordných 6,4 milióna za rok 2017. V roku, keď sme, paradoxne, dosiahli aj historicky najvyššiu výkonnosť nemocnice v počte ošetrených pacientov, v počte hospitalizácií, v operačných výkonoch, jednodňovej zdravotnej starostlivosti atď. Avizovali sme preto poisťovniam aj ministerstvu zdravotníctva, že FNsP Žilina je v príjmovej časti podfinancovaná a systém nie je správne nastavený. Potrebovali sme zlepšiť naše tržby, čo sa nám čiastočne podarilo vďaka dlhému a nekompromisnému vyrokovaniu vyššieho množstva peňazí od poisťovní, ale najmä opatreniami, ktoré sme realizovali v oblasti racionalizácie nákladov. Aj na základe uvedeného sme v roku 2018 znížili stratu o takmer 2,5 milióna eur bez vplyvu oddlžovania, čo bolo najlepšie medziročné zlepšenie hospodárskeho výsledku spomedzi všetkých nemocníc nášho typu na Slovensku.

Zapojila sa nemocnica do oddlžovania?

Samozrejme, avšak treba priznať, že oddlženie bolo od začiatku zle mediálne prezentova...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 02:23