Čo vás ako klinickú onkologičku z praxe motivovalo k práci na rozbehnutí NOI?
Reflektovala som na oslovenie kolegov. Myšlienka vzniku NOI tu bola už dlhšiu dobu a k jej realizácii prispelo veľa ľudí a priaznivých okolností. Veľkou mierou sa na jeho vzniku podieľal prof. MUDr. Michal Mego, DrSc. v súčasnosti prednosta II. Onkologickej kliniky LF UK a NOÚ a hlavný odborník pre klinickú onkológiu a prof. MUDr. Stanislav Špánik, PhD. ktorý je v súčasnosti Štátny tajomník MZ SR a prednosta Internej kliniky VšZaSP a OÚSA. Dôležitá bola a je tiež podpora zo strany súčasného generálneho riaditeľa NOÚ, Ing. Tomáša Alschera, MPH. Hoci sa mi ťažko menila práca vo svojom domove a s vynikajúcim pracovným kolektívom v Poprade, súčasnú prácu vnímam ako dôležitú s všeobecne prospešným potenciálom. Nakoniec stále sa snažím skĺbiť pracovné povinnosti tak, aby som sa mohla vracať a pracovať aspoň čiastočne aj v klinickej praxi v Poprade.
Ako ste si tvorili tím?
Kedže ide o to, aby Národný onkologický register a spúšťajúce sa skríningy boli analyzované na akademickej pôde, aby boli dáta validované a vytvárané klinicko-epidemiologické výstupy s pomocou odborníkov, je potrebné mať v tíme schopných analytikov. Hľadali sme ľudí, ktorí majú potenciál pracovať s dátami a už aj skúsenosť so spracovaním medicínskych dát. Dott. Dávid Bala, ktorý pracoval v Inštitúte zdravotnej politiky, bol jedným z prvých ľudí, ktorého sme oslovili a teším sa, že ho máme v tíme. Druhým analytikom je Roman Novota, ktorého sme oslovili na odporúčanie pána prim. MUDr. Rudolfa Hrčku, s ktorým Roman dlhé roky spolupracuje na spracovaní údajov z oportúnneho skríningu kolorektálneho karcinómu. Vzhľadom na analýzu dát Národného onkologického registra a pripravovaných skríningov predpokladám, že bude potrebné, aby sa analytický tím ďalej rozrastal. Spojovacím článkom medzi NOÚ a NOI je Mgr. Patrícia Kubicová, vo veľkej miere má na starosti aj styk s pacientskymi organizáciami, a s tvorbou edukačných materiálov pre pacientov.
Jednou z významných prvotných aktivít je Register onkologických klinických skúšaní. V čom je jeho praktický prínos?
Tvorba registra bola spoločnou prácou s RNDr..Evou Popreňákovou, PhD., ktorá je ďalším odborníkom v tíme NOI. Pri tvorbe registra sme vychádzali z údajov registra klinických skúšaní ŠÚKL, kde sú uvedené údaje o všetkých registrovaných klinckých škúšaniach na Slovensku. Z registra sme vybrali len onkologické štúdie a údaje sme aktualizovali s ohľadom na údaj o otvorení štúdií pre nábor pacientov a o centrách kde skúšania prebiehajú. Veľmi nám pri aktualizácii údajov pomáhali koordinátori klinických skúšaní v onkologických ústavoch, sponzori štúdií ako aj samotní investigátori. V súčasnosti informácie pravidelne na mesačnej báze aktualizujeme, snažíme sa napomôcť pri nastavení procesov v spolupráci s MZ SR a ŠÚKL tak, aby dostupnosť informácií bola nastavená systémovo a ďalej tiež pracujeme na tom, aby výstupy boli ešte prehľadnejšie. Register je dôležitý pre odborníkov aj laikov. Osobne si myslím, že klinické štúdie sú jednym z kľúčov k tomu, aby sa pacienti dostali k inovatívnej liečbe. Ak budeme vzájomne informovaní, aké klinické skúšania na Slovensku prebie...
Zostáva vám 85% na dočítanie.