StoryEditor

Problémom je nedodržiavanie pravidiel

14.08.2019, 00:00
Prečo iniciovala poisťovňa revíziu úhrad liekov? Potrebujú tzv. výnimkové lieky pravidlá? O problémoch liekovej politiky rozpráva generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martin Kultan.

Čo je podľa vás najurgentnejšie vyriešiť v liekovej politike?

Dodržiavanie pravidiel. Slovensko si stanovilo pravidlá, ktoré lieky a ako budeme hradiť. Pokiaľ ide o ceny liekov, Slovensko je v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami skôr malá, menej významná a chudobnejšia krajina.

Pri liekovej politike, ktorá je riadená ministerstvom zdravotníctva, znamená nedodržiavanie pravidiel a nedodržiavanie vlastných zákonov a stratégií, že lieková politika je predmetom politických alebo odborných hádok.

Rozruch spôsobila revízia úhrad liekov v podaní vašej poisťovne. Prečo ste ju podali?

V prvom rade preto, že na Slovensku máme legislatívu a ceny liekov boli stanovené v rozpore s touto legislatívou. Navyše nielen s legislatívou, ale aj v rozpore s logikou.

Je férové, aby sme za jednotku účinnej látky platili rovnako, aby boli jasné pravidlá pre všetkých vrátane farmaceutických firiem, aby vedeli, ako bude stanovená úhrada. Stálo nás to desiatky miliónov eur ročne, preto sme pripravili veľkú revíziu.

Človek by predpokladal, že keď štát má nejakú povinnosť, tak si ju bude plniť. Boli sme prekvapení, v akej miere štát porušuje pravidlá. Neviem si predstaviť, že by ich niekto iný takto masívne porušoval. Preto sme pripravili materiál, ktorý bol v súlade s platnou legislatívou. Potom došlo k nešťastnej úprave legislatívy.

V čom napríklad?

Úzus bol, že porovnávame úhradu za najlacnejší liek. Ten už neplatí a úhrada je stanovená podľa druhého alebo na tretieho najlacnejšieho lieku v skupine.

To výrazne narušuje súťaž a pravidlá. Bolo jasné, že keď niečo stojí 10 eur, tak to zaplatíme v plnej úhrade 10 eur, a keď chce výrobca za liek 11 eur, tak jedno euro bude doplatok pacienta.

Ale teraz, keď liek aj za 10, aj za 12, aj za 13 eur má byť plne hrad...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 09:07