StoryEditor

Ministerská revízia bola zmäkčením návrhu súkromnej poisťovne

06.09.2019, 07:27
Autor:
HNHN
O liekovej politike na Slovensku, o úhradách a pravidlách liekov na výnimky hovorí vedúci odboru liekovej politiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne PharmDr. Daniel Ferianc

Čo považujete za najzávažnejší problém v liekovej politike, ktorý je potrebné čo najskôr riešiť?

Nie je to ľahká otázka, keďže pálčivých problémov je viac. Jedným z nich je predikovaný nárast nákladov na lieky, ktorý je väčší ako predpokladaný rast ekonomiky. Ďalším z problémov je kumulácia prostriedkov pre malú časť pacientov. Napríklad v našej poisťovni 14 percent pacientov odčerpá 80 percent prostriedkov. Táto situácia sa zhoršuje z roka na rok. Ako veľkú výzvu vnímam hľadanie nastavenia systému tak, aby bol z dlhodobého hľadiska udržateľný.

Potrebujeme podľa vás kategorizačnú komisiu (KK) a kategorizačnú radu (KR) v takom systéme fungovania, ako je v súčasnosti?

Dvojstupňové zaraďovanie liekov do systému je transparentné, bolo dokonca oceňované aj zahraničnými expertmi. Možno tento systém nie je ideálny, no pri aktuálnom legislatívnom nastavení sa mi ťažko hľadá lepšia alternatíva.

V budúcnosti by možno stálo za zváženie otvorenie otázky nezávislej liekovej agentúry, ktorá by hodnotila lieky a iné technológie a rozhodovala by o ich zaradení a spôsobe úhrady. V takomto prípade by už KK a KR v aktuálnej podobe neboli potrebné.

Aké sú najčastejšie tzv. výnimkové lieky?

Z finančného hľadiska prevládajú onkologické lieky, ktoré nám odčerpajú okolo 65 % prostriedkov, ktoré vynakladáme na výnimkové lieky.

Prečo podľa vás zlyhal zámer minimalizovať počet výnimkových liekov?

Úplné eliminovanie liekov na výnimku je nereálne aj vzhľadom na to, že časť tejto agendy tvorí schvaľovanie na Slovensku neregistrovaných liekov alebo schvaľovanie liekov v tzv. off label indikáciách. Ďalšou skupinou sú nové inovatívne lieky. Príprava podkladov pre vstup do kategorizačného zoznamu zo strany výrobcu a ich následné vyhodnotenie zo strany regulátora je časovo náročný proces – môže trvať aj viac ako rok, čo je bežné nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Ak v tomto čase vznikne silná medicínska potreba, poisťovňa sa môže rozhodnúť za určitých podmienok sprístupniť liek svojim poistencom. V neposlednom rade sú tu lieky alebo indikácie, ktoré sú pre systém nenahraditeľné, avšak výrobcovia nemajú z rôznych dôvodov ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 08:19