StoryEditor

Novela zákona bola krokom späť

24.09.2019, 00:00
O nedostatkoch a fungovaní liekovej politiky na Slovensku hovorí odborník na farmakoekonomiku z Union zdravotnej poisťovne doc. PharmDr. Tomáš Tesař, PhD., MPH, MBA, MSc. (HTA).

Čo najproblematickejšie v liekovej politike na Slovensku by sa malo podľa vás začať riešiť ako prvé? Čo by malo vyžadovať najväčšiu pozornosť?

Je potrebná zásadná revízia legislatívy ohľadne štátnej liekovej politiky. Je potrebné upraviť proces stanovovania úhrad liekov z verejného zdravotného poistenia tak, aby spĺňal základné kritériá, ktoré spĺňa v západnej časti Európy a už aj v mnohých krajinách strednej a východnej Európy.

Často spolupracujem s Holandskou agentúrou pre hodnotenie zdravotníckych technológií (Zorginstituut Nederland) a mám za to, že v Slovenskej republike existujú signifikantné rezervy v hodnotení relatívnej účinnosti a nákladovej efektivity pri mnohých liekoch v kategorizačnom procese.

Hodnotenie zdravotníckych technológií sa v zahraničí používa ako strategický nástroj na prepojenie medzi výskumom a rozhodovaním v rámci zdravotnej politiky štátu. Hodnotenie zdravotníckych technológií predstavuje systematické a širokospektrálne hodnotenie vplyvov používania technológií v rámci systému zdravotnej starostlivosti.

Rozruch spôsobila revízia úhrad liekov v podaní súkromnej poisťovne. Čo by v praxi znamenala?

Revíziu revidovali odborníci z Útvaru hodnoty za peniaze MF SR. Po odbornej diskusii táto revízia mala byť podpísaná.

Následne ministerstvo zdravotníctva (MZ) vypracovalo „svoju“ revíziu úhrad liekov. Aké boli pripomienky Union zdravotnej poisťovne (Union)?

Procesy súvisiace so zmenou vyhlášky č. 435/2011 Z. z. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva a maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva považujeme za mimoriadne neštandardné.

Union ZP nie je známa použitá metodika pri príprave prílohy k vyhláške č. 435/2011 Z. z. predkladateľom. Zmenenú vyhlášku č. 435/2011 Z. z. a jej prílohu považujeme za materiál nekoncepčný, nekonzistentný a pri mnohých položkách z hľadiska efektívneho vynakladania finančných prostriedkov z verejného zdravotného...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 08:10