StoryEditor

Spochybňovanie práce lekára zo strany pacienta nie je dnes nič výnimočné

07.10.2019, 00:00
Úlohou revíznych lekárov je kontrola, či poskytovateľom vykázaná zdravotná starostlivosť bola vykázaná správne a či má byť podľa zásad revíznych činností hradená z verejného zdravotného poistenia. O revíznej činnosti zdravotnej poisťovne Dôvera hovorí manažér jej odboru revízií a kontrol MUDr. Ivo Hybrant, MPH.

Ste revízny lekár, vykonávali ste medicínu aj v praxi?

Dvanásť rokov som pracoval na ARO a potom som sa začal intenzívnejšie venovať záchrannej zdravotnej službe, kde som bol ďalších dvanásť rokov.

Prečo ste sa rozhodli pre revíznu činnosť? Neviem úplne pochopiť, prečo sa niekto rozhodne ísť týmto smerom, keď študoval medicínu šesť rokov, nehovoriac o ďalších rokoch vzdelávania. Nechýba vám medicína v praxi a pacienti?

Nešlo len o nejaký moment. Šéfoval som 300 zamestnancom, a keď sa menila organizačná štruktúra, mal som viac voľného času. Preto ma oslovil inzerát, že hľadajú revíznych lekárov. Keďže som predseda odbornej pracovnej skupiny v špecializačnom odbore urgentná medicína komisie pre zdravotné výkony na ministerstve zdravotníctva, vedel som už niečo o vykazovaní výkonov. Chcel som to vyskúšať. Pol roka som to robil súčasne so záchrankou a potom som sa rozhodol, že budem robiť revízne lekárstvo na plný úväzok.

Lebo to nie je len o revízii, ale na tejto pozícii môžem do istej miery ovplyvňovať aj systém zdravotníctva tak, aby bol pre poistencov, pre pacientov, lepší. Revízne lekárstvo nie je odtrhnuté od praxe, a práve keď má človek dostatočné skúsenosti z praxe, dokáže pomôcť pri zlepšovaní systému.

Čo je úlohou revíznych lekárov?

Primárnou úlohou je revízna činnosť, ktorá existuje v dvoch formách. Prvá je interná revízia, vykonáva sa na diaľku bez zdravotnej dokumentácie na základe vopred známych a zverejnených pravidiel. Druhá je externá revízna kontrola, keď prebieha fyzická kontrola zdravotnej dokumentácie priamo u poskytovateľa.

Okrem toho revízni lekári robia schvaľovaciu činnosť, expertnú činnosť, komunikujú s poskytovateľmi, upozorňujú ich na problémy vo vykazovaní a pozerajú sa na systém zo strany platcu. Lebo nejde len o to, že je správne poskytnutá zdravotná starostlivosť, ale musí byť aj finančne udržateľná z verejného zdravotného poistenia, a k tomuto naši revízni lekári dávajú stanoviská, študujú guideliny a štandardné diagnostické a terapeutické postupy. Podľa toho sa snažíme pomôcť, aby bol systém verejného zdravotného poistenia udržateľný a funkčný.

Preto by som chcel poďakovať aj touto cestou všetkým našim revíznym lekárom, sú to veľmi dôležití ľudia pre zdravotnú poisťovňu a som hrdý na ich prácu, ktorú odvádzajú.

Na koho sa najviac zameriavate? Sú to ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 02:45