StoryEditor

Porušenie etického kódexu je porušenie zákona, ale nemá kto o tom rozhodnúť

10.11.2019, 23:00
Môžu zdravotníci informovať verejnosť o zdravotnom stave pacienta, hoci majú jeho súhlas? O prístupe a ochrane osobných údajov hovorí súdny lekár a právnik doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč, PhD.

Kontaktujú vás pacienti, že by chceli s niečím pomôcť, poradiť napríklad, že im nebola schválená liečba, prípadne liek?

Toto je skôr agenda pre pacientske organizácie. Ale napríklad tzv. výnimky, teda mimoriadne úhrady liečiv, sú u nás problémom. V zásade ide o lieky, ktoré sú dostupné, ale nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale existuje tam možnosť mimoriadnej úhrady. Z právneho hľadiska ide o čistý „freestyle“. Nemá to formu rozhodnutia, je to prípis bez odôvodnenia, ktorým poisťovňa povie, či bude alebo nebude hradiť. A nemáte voči tomu žiadny opravný prostriedok.

Ak v takýchto prípadoch pacient chce pomôcť, musí alebo mal by dotyčnej osobe poskytnúť určité dokumenty, osobné údaje. Čo je potrebné, aby sa s týmito údajmi mohlo pracovať, šíriť? Stačí súhlas pacienta?

Pri spracovaní osobných údajov sa treba pozerať na to, v akom postavení človek vystupuje. Môže vystupovať ako advokát, môže vystupovať ako znalec, môže vystupovať ako zástupca pacienta, napríklad ako pacientska organizácia. Keď od vás konkrétny človek niečo požaduje, tak vám musí poskytnúť osobné údaje, údaje o svojom zdravotnom stave, prípadne aj zdravotnú dokumentáciu. Myslím si, že vtedy nebude problém preukázať právny základ, ktorý môže byť aj plnenie zmluvy alebo súhlas dotknutej osoby.

Musí mať súhlas náležité podmienky alebo kritériá, čo všetko má obsahovať?

Ak chce človek niečo dosiahnuť, tak osobné údaje poskytnúť musí. Ak som na strane prijímajúceho, viem sa orientovať, či mám alebo nemám dostatok údajov. Často prijímanie údajov súvisí s poskytovaním služieb priamo dotknutej osobe a nevyžaduje sa súhlas, keďže tie údaje sú potrebné na plnenie zmluvy. Ale už samotný fakt, že mi ich poskytne, znamená, alebo dá sa usudzovať, že to poskytnutie je dobrovoľné. Samozrejme, pre moju právnu istotu by bolo vhodné, aby som mal súhlas preukázateľný. Preukázateľný nemusí byť nevyhnutne písomný, ale môže to byť napríklad aj že mi on sám odovzdá nejaké dokumenty, to je dostatočne preukázateľné. Ale ak chcem mať naozaj vysoký stupeň istoty – a vo vzťahu k osobným údajom týkajúcich sa zdravia to môže dokonca byť nevyhnutné – tak súhlas by mal zahŕňať, že odovzdávam také a také dokumenty, zoznam tých dokumentov, za takým a takým účelom a súhlas s použitím....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 19:59