StoryEditor

Víziu zubného lekárstva treba tvoriť zodpovedne, bez nafúknutých sľubov

08.12.2019, 23:00
MUDr. Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov, pripomína, že zubní lekári dosahujú najvyššie percento prevencie, znížili kazivosť a nikdy nevytvárali dlh v systéme.

Ako pokročila snaha vytvoriť optimálnu sieť poskytovateľov?

Projekt optimalizácie siete sme predstavili na všetkých úrovniach – ministerstvu zdravotníctva, vyšším územným celkom (VÚC) aj zdravotným poisťovniam. Ako najintenzívnejšiu zatiaľ vnímam spoluprácu s VÚC, kde sme sa zúčastnili aj na stretnutí primátorov krajských miest SK 8, kde som osobne projekt predstavil. Mal som pocit, že VÚC nás spočiatku nevnímali ako dôležitého partnera, ale zdá sa mi, že medzičasom sa veci pohli ďalej.

Presvedčili ste ich?

Keďže dostupnosť zdravotnej starostlivosti v niektorých regiónoch je skutočne problematická, zdá sa, že aj u kompetentných konečne dozrel čas na riešenie tohto problému, hoci naň upozorňujeme dlhodobo. Intenzívne komunikujeme predovšetkým s VÚC Žilina, kde majú problém na Orave a na Kysuciach, máme pripravené rokovania s Nitrianskym samosprávnym krajom a pomerne intenzívne rokovania boli aj v rámci Trnavského samosprávneho kraja. Projekt optimalizácie siete bol prijatý s pochopením, ale mierne sa zastavil, pretože VÚC v niektorých regiónoch musia teraz riešiť akútny stav. Myslím, že práve tento projekt zabezpečí predchádzaniu obdobným akútnym problematickým situáciám. Všetky subjekty, ktoré sme oslovili, sú kompetentné a mali by byť do toho zainteresované.

S akým ohlasom ste sa stretli na ministerstve?

V zásade to vnímam tak, že na všetkých úrovniach sme boli prijatí s pochopením a ústretovo. Na ministerstve bola však momentálne hlavnou témou stratifikácia nemocníc, čo naše potreby čiastočne potlačilo do úzadia. No myslím si, že súčasne by sa malo hovoriť aj o stratifikácii primárnej ambulantnej starostlivosti, ktorá je neoddeliteľná od celého systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nami navrhovaná optimalizácia je určitou formou stratifikácie ambulantného sektora, aj keď sa to tak nenazýva. Z toho dôvodu sme oslovili aj ministerstvo zdravotníctva a pracujeme na zbližovaní stanovísk. Narážame však na určitý problém z hľadiska GDPR.

V čom konkrétne?

Ide o zdieľanie dát. Ministerstvo tvrdí, že toto by do budúcnosti nemala byť neprekonateľná bariéra. Komora má určité dáta, samosprávne kraje majú určité dáta a je potrebné ich verifikovať, objektivizovať porovnaním. Vidím napríklad určitú diskrepanciu v tom, koľko máme registrovaných zubných lekárov a koľko ich je zazmluvnených. Počet lekárov na priamu platbu nie je z nášho pohľadu až taký vysoký, čiže je tu istá časť zubných lekárov, o ktorých nevieme, kde v systéme sa nachádzajú....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 05:23