StoryEditor

Získať odborne zdatného endokrinológa je extrémne zložité

17.04.2020, 00:00
Tak ako ostatné nemocnice na Slovensku, aj tie, ktoré patria pod spoločnosť AGEL, majú problém nájsť lekárov. S doktormi z cudziny však majú dobré skúsenosti. Hovorí generálny riaditeľ AGEL SK Ing. Michal Pišoja.

Nemocnice na celom Slovensku sa boria s nedostatkom personálu. Kým zo začiatku sa oddelenia zatvárali, pretože „sa maľovali“, dnes sa už otvorene rozpráva o tom, že sa zatvárajú preto, lebo im chýbajú. Ako ste na tom vo vašich nemocniciach?

Spoločnosť AGEL na Slovensku prevádzkuje sieť desiatich nemocníc a jednu špecializovanú nemocnicu. A práve toto z nej robí systém, v ktorom sme schopnírýchlo a efektívne chýbajúcich lekárov nahradiť. Môžeme si navzájom pomôcť, aj keď nie vždy sa podarí nahradiť chýbajúcich lekárov stopercentne.

Darí sa nám ich však motivovať tak, aby sme nemuseli riešiť havarijný personálny stav. Riešenie nedostatku lekárov a sestier je však globálnym problémom aj v okolitých štátoch Európy. Treba si uvedomiť, že v nemocniciach zodpovedajú lekári za pacienta 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Túto nevýhodu oproti súkromným ambulanciám sa zatiaľ nedarí riešiť a lekári z nemocníc, bohužiaľ, stále odchádzajú ambulovať, čo je nikdy nekončiaci príbeh.

Ako sú teda na tom vaše nemocnice?

V jednej z našich z nemocníc máme personálny stav stopercentný, tou výnimkou je nemocnica roka podľa prieskumu INEKO v Košiciach-Šaci.V ostatných našich zdravotníckych zariadeniach riešime čiastočný nedostatok, a to tak lekárov, ako aj sestier.Ich získanie najmä v úzko špecializovaných odbornostiach súvisí aj s vekom, keďže mladé lekárky zväčša po krátkom čase praxe odchádzajú na materskú dovolenku a starší skúsení lekári s dlhoročnou praxou zase do dôchodku.

Nahradiť ich je v podmienkach Slovenska čoraz ťažšie a v menších regionálnych nemocniciach zvlášť, chýba akoby celá jedn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 18:12