StoryEditor

Dostatok ochranných pomôcok si predstavujem inak

03.05.2020, 00:00
Pre nízke zásoby ochranných pomôcok už museli záchranári začať improvizovať. Problémom sú aj lekári nad 60 rokov, tých je v záchrankách polovica. Aj o tom hovorí prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby PhDr. Matej Polák.

Okrem nemocníc sú v prvej línii v rámci COVID-19 aj záchranári. Všade akútne chýbajú ochranné pracovné pomôcky. Aká je momentálne situácia? Máte dostatok ochranných pomôcok?

Situácia je momentálne hraničná, ale ešte stále to zvládame. Väčšina posádok má ochranné pomôcky, ale niektorí poskytovatelia, najmä tí, ktorí zasahujú v ohniskách nákazy, ako je Pezinok alebo kritické marginalizované osady na východe Slovenska, už začínajú pociťovať, že ich zásoby sa blížia k hraničným stavom.

Máte zabezpečený pravidelný prísun ochranných pracovných pomôcok?

Pravidelný prísun rozhodne nie. Ochorenie COVID-19 na Slovensku sme v záchrannej zdravotnej službe (ZZS) zatiaľ zvládli, čo sa týka ochranných pomôcok, v dvoch vlnách. V prvej vlne sme používali ochranné pomôcky, ktoré sme si kúpili z vlastných ušetrených zdrojov. Ochranné pomôcky proti COVID-u nie sú v povinnej výbave poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ani nie sú hradené v rámci platieb, ktoré nám nastavuje MZ SR. Začali sme však tušiť, že ich budeme jedného dňa potrebovať a iniciatívne sme si ich nakúpili. To bolo niekedy vo februári, keď sa ešte dali kúpiť. Tie sa nám už medzičasom minuli. Druhú vlnu náporu na ochranné pomôcky sme zvládli zo zásob, ktoré sme dostali zo Štátnych hmotných rezerv (ŠHR). Aj tie sa však už míňajú.

A čo ďalej? Máte prísľub, že budú ďalšie?

Zatiaľ sme takýto prísľub nedostali. Na to, aby sme si ich sami zabezpečili, už nemáme finančné prostriedky, ani nám neboli žiadne dodatočne vyčlenené. Ochrana proti COVID-u je násobne drahšia, až 70-krát v porovnaní s bežným zásahom. Na jednu trojčlennú posádku RLP stoja ochranné pomôcky v BSL2 režime 240 eur na jeden zásah, pričom financie dostávame len na štandardnú výbavu v úrovni BSL1, čo je na úrovni zhruba 3,50 eura na jeden zásah. Na BSL2 už nemáme ďalšie vlastné zdroje.

A čo sa týka ŠHR, neviem, či ešte niečo majú na sklade, čo by nám vedeli poskytnúť. Dostali sme link na databázu NCZI, ktoré by malo zbierať aktuálne stavy a výhľadové požiadavky jednotlivých poskytovateľov. Poskytovatelia tam každodenne nahlasujú, aké ochranné pomôcky ešte majú a aké budú potrebovať. Čo však viem aj zo zasadnutí krízového štábu na MZ SR, na ktorom sa zúčastňujeme, ale aj z bežných médií, špecifických ochranných prostriedkov je celosvetový nedostatok.

Problém sú najmä celotelové ochranné jednorazové obleky. To je najkritickejšie miesto. Pretože okuliare, štíty, rukavice, ešte aj respirátory sa ako-tak dajú zohnať, ale obleky sú veľmi problémové. A aj tie zo štátnych hmotných rezerv boli na každú posádku na Slovensku distribuované len v takom počte, že každá posádka záchrannej zdravotnej služby na Slovensku ich dostala zhruba na štyroch pacientov. Ak to teda prerátame na všetky posádky na Slovensku, v jednorazových oblekoch vieme vyriešiť tak 1 200 – 1 300 ľudí.

Ako to teda riešite v ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 01:54