StoryEditor

Viac štátu v zdravotníctve? Mýtus

13.05.2020, 00:00
V programovom vyhlásení sú veci dobré, veci nerealizovateľné aj také, ktoré vôbec nie sú správne. Bude na trhu len jedna štátna zdravotná poisťovňa a sú poisťovne ochotné diskutovať o obmedzení zisku? Ako to vidí Ing. Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera?

Čo hovoríte na nového ministra zdravotníctva?

Priznám sa, že na rozdiel od mnohých ľudí, ktorí sú prekvapení z niektorých jeho krokov a vyhlásení, ja nie som. Verím, že má úprimnú snahu, je čestný, je protikorupčne naladený. Na druhej strane mám výrazne rozdielne názory na mnohé veci, pretože si myslím, že návrhy, akými sú viac štátu v zdravotníctve, unitár v zdravotnom poistení, väčšia regulácia, väčšia centralizácia, centrálne riadenie a centrálne plánovanie nepomôžu, ale, naopak, skôr slovenskému zdravotníctvu a slovenskému pacientovi z dlhodobého hľadiska uškodia.

Asi najväčším prekvapením programového vyhlásenia vlády je zmienka o unitárnom systéme, teda len jednej štátnej zdravotnej poisťovni. Pritom toto vôbec nebola téma v predvolebných diskusiách. Prekvapilo vás to?

Pravdupovediac, až tak nie. Zmienka o unitári je v programe formulovaná tak, že je v podstate nevykonateľná. Nie je reálne, že sa unitár zavedie. Navyše, zmienka o ňom je v tej časti programu, ktorá vraví najprv o pripoistení, potom o zavedení konkrétnych kvalitatívnych kritérií pre poisťovne, a ak to nebude fungovať, tak potom sa zváži zavedenie unitára. Som na 100 percent presvedčený, že unitár nebude a v programovom vyhlásení vlády je to len taký symbol. Celkovo to programové vyhlásenie je také rozsiahle, že reálne sa z neho možno dokáže splniť pätina, maximálne štvrtina cieľov.

No ak by predsa k unitáru došlo, zažalujete štát?

Ťažko povedať, čo vlastne a ako by to vláda urobila, museli by sme vidieť konkrétne návrhy, až potom by sme zvažovali, aké právne kroky by sme urobili. Ako vravím, som presvedčený, že ani nebude čo riešiť.

Dlhodobo je mnohým politikom tŕňom v oku zisk zdravotných poisťovní. Nový minister nie je výnimkou. Vzhľadom na rozhodnutie Ústavného súdu SR však nehovorí o zákaze, ale o obmedzení. Zisk si budú môcť poisťovne vykázať len zo správneho fondu, teda to, čo poisťovne ušetria na svojej prevádzke. Dá sa to?

Sú ľudia, ktorí tvrdia, že obmedzenie či zákaz zisku by riešil problém slovenského zdravotníctva. No keby sme sa na to pozreli napríklad z pohľadu ambulancie, ktorá dnes od poisťovní dostane napríklad 5-tisíc eur, po zákaze zisku by dostala 5 030 eur, tak každý vidí, že tých 30 eur navyše by nič nevyriešilo. Navyše som presvedčený, že by sa stal opak, jednoducho by sa toľko netlačilo na efektívnosť, takže tie príjmy by boli nižšie. Je iluzórne myslieť si, že to jedno percento z vybraného poistného, alebo dokonca aj menej, čo je zisk zdravotných poisťovní, slovenské zdravotníctvo spasí.

Druhá téma je samotný správny fond alebo skôr to nazvime prevádzkové náklady poisťovní. Prevádzkové náklady poisťovní na Slovensku sú po českých najnižšie zo všetkých krajín. A je nevyhnutné, aby boli efektívne.

Zabúdame skôr na inú vec, a to, že keď poisťovňa má robiť veci, ktoré pomáhajú pacientom a nielen to, čo musí, prevádzkové náklady budú vyššie. Napríklad podpora prevencie, zdravého životného štýlu či programy na podporu chronických chorôb alebo objednávkový systém a podobne. Pretože aj toto sa hradí z prevádzkového fondu. Čiže ak by sme chceli zdravších a dlhšie žijúcich poistencov, tak, paradoxne, prevádzkové náklady zdravotných poisťovní by mali rásť.

Viete si však predstaviť, že by mali zdravotné poisťovne zisk len zo správneho fondu?

My sa vôbec nebránime debatám o obmedzení zisku. Najvhodnejšia diskusia o obmedzení zisku je, či poisťovňa zabezpečuje nárok pacienta, či má čakacie listiny, či má odložené peniaze na pacientov čakajúcich na zdravotnú starostlivosť, to je ten bič. A kto najviac dokáže obmedziť zisk poisťovne, j...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 02:45