StoryEditor

Pacienta musíme dostať do správnej nemocnice skôr ako dnes

25.06.2020, 00:00
Riadením Operačného strediska ZZS SR bol poverený v polovici apríla uprostred pandémie COVID-19. Ing. Michal Weinciller, riaditeľ OS ZZS SR, považuje trend nárastu výjazdov záchrannej zdravotnej služby a zvyšovania dojazdových časov za neudržateľný a avizuje zmeny.

Na operačné stredisko ste prišli z prostredia záchrannej služby. Je to výhoda?

Áno, vnímam to ako výhodu. Začínal som ako radový záchranár v sanitke, pokračoval manažérskymi a riadiacimi pozíciami, vďaka čomu som získal pohľad na záchrannú službu aj z druhej strany – od zabezpečenia prevádzky či personálnych záležitostí. S kolegami sme sa venovali aj analytickej a publikačnej činnosti, analyzovali sme systém záchrannej služby a prezentovali návrhy, čo zmeniť a ako. Možnosť riadiť OS ZZS SR preto beriem ako výzvu. Rád by som zužitkoval svoje doterajšie skúsenosti na to, aby sme dokázali zefektívniť systém záchrannej zdravotnej služby.

Plánujete zmeny v rámci organizačnej štruktúry OS?

Doteraz sme väčšinu energie venovali korone. Druhý krok, ktorý práve rozbiehame, je audit činností. Nejde o kontrolu zmlúv, ale procesov, či je naša štruktúra správna, či máme na niektorých pozíciách dosť ľudí alebo, naopak, málo, či je systém riadenia správne nastavený. Ako ďalej s organizačnými zmenami, to nám ukážu práve výsledky vnútorného auditu. To nás čaká v najbližších mesiacoch.

Vedenie ste prevzali počas pandémie COVID-19. Čo ste riešili ako prvé?

Najväčšou témou bola práca na pandemickom pláne pre záchrannú službu. Komplexný plán na takéto udalosti tu nebol spracovaný. Preto sme tvrdo pracovali, aby sme nastavili reprofilizačný plán staníc ZZS pre jednotlivé štádiá vývoja mimoriadnej situácie. Pri každom štádiu sme počítali aj s horšími scenármi, aby bolo operačné stredisko aj všetky posádky schopné zareagovať v prípade veľkého počtu pacientov na ventilátoroch, ktorých by bolo potrebné prevážať do iných typov nemocníc.

Rátali sme aj s možnosťou posádok v karanténe alebo odchodom lekárov zo záchranných služieb do nemocníc. Vytvorili sme plán, ktorý v priebehu niekoľkých dní nadobudol ucelenú podobu. Vnímam to ako pozitívny krok do budúcnosti, lebo môže prísť iná hrozba, výzva, ale teraz už vieme, čo v takom prípade robiť.

Začiatkom marca boli záchranky ako biohazard tímy vysielané k odberom. Bolo to dobré riešenie v danom čase?

Predstava, že záchranná služba dokáže otestovať všetkých pacientov v teréne, nebola reálna, hlavne z kapacitných dôvodov. Bez zavedenia drive-through a mobilných odberových miest by to jednoducho nebolo možné. Následne vznikla akútna potreba testovať aj imobilných pacientov, ktorí sú vo vyššom veku a nie sú schopní dostaviť sa na odberové miesto. V spolupráci s ministerstvom sme dospeli k riešeniu, aby odbery u imobilných pacientov vykonávala dopravná zdravotná služba (DZS) na pokyn operačného strediska.

Môžete ju vyslať aj s iným cieľom ako odbery?

V rámci núdzového stavu máme možnosť vyslať ambulanciu DZS na prevoz testovacieho pracovníka alebo prevoz osôb z karanténnych centier. Našou ambíciou je mať dosah na DZS aj mimo núdzového stavu. Časť pacientov, ktorí nevyžadujú urgentnú starostlivosť, vieme presmerovať do opatery tejto služby.

Ako sa vyvíjal počet výjazdov počas koro...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 14:26