StoryEditor

Expert na zdravotníctvo: Štát nie je ochotný a schopný platiť viac za svojich poistencov

04.02.2022, 17:15
Autor:
šijšij
Nedokážeme vybudovať moderné zdravotníctvo. Štát nemusí vlastniť nemocnice ani poisťovňu, hovorí lektor metód ekonomického hodnotenia zdravotníckych programov.

Spoluautor jedinej komplexnej reformy zdravotníctva, ktorá na Slovensku prebehla, doc. Ing. Peter Pažitný, PhD. hovorí o limitoch fungovania súčasného systému.

Máme už mnohé komponenty holandského systému, takže prechod na nominálne poistné by bol možný.

Zdravotné poistenie na Slovensku je vo výške 14 % zo mzdy, v Holandsku iba 7 % a platí ho  zamestnávateľ. Zvyšok je nominálne poistné platené každým občanom. Za deti hradí poistné štát. Spotrebiteľ v Holandsku má na výber viac ako 50 poistných produktov. Hovorí doc. Ing. Peter Pažitný, PhD.

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako je to naozaj s výdavkami na zdravotníctvo
  • Aké sú finančné toky v zdravotníctve a čo to preň znamená
  • Ako dostať do zdravotníctva viac peňazí
  • Ako funguje dotácia na zdravotné poistenie v Holandsku a prečo sa ním inšpirovať
  • Ako vyzerá poistný trh na Slovensku a čo môžu preň urobiť zdravotné poisťovne

Pred časom ste krstili Zelenú knihu. Počas svojho prejavu ste hovorili o tom, že slovenské zdravotníctvo trpí nedostatkom finančných prostriedkov, tie však podľa vás nemusí do sektora doplniť výhradne štát.

Ak krajina bohatne, zvyčajne zvyšuje výdavky na zdravotníctvo. Krajiny strednej a východnej Európy dávajú na zdravotníctvo okolo 5 až 7 % HDP. Konkrétne Slovensko 7 % a Česko až 8 %. Priemer EÚ je 10 % a vyspelé krajiny západnej Európy vynakladajú na zdravotníctvo ešte viac, až 11 – 12 % HDP. Na Slovensku približne 77 % všetkých zdrojov do zdravotníctva prichádza z verejných zdrojov.

Slovensko sa za posledné roky stalo bohatšou krajinou, no v zdravotníctve sa správa paradoxne. Kým inde výdavky na zdravotníctvo rástli, na Slovensku objem verejných zdrojov v zdravotníctve klesol z 5,7 na 5,3 % HDP. Nárast výdavkov na zdravotníctvo nenastal ani v uplynulých dvoch rokoch, ktoré boli v znamení pandémie covidu. Je to absurdné. Tento trend vnímam veľmi negatívne.

Oponenti by povedali, že v absolútnych číslach výdavky na zdravotníctvo rastú...

V absolútnych mierne rastú, vyjadrené relatívne k HDP však klesajú. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že keď krajina bohatne, rastú nároky na kapitál v zdravotníctve, vzniká tlak na rast miezd, potrebu moderných liekov či technologické inovácie, a zdravotníctvo tak potrebuje viac zdrojov.

Štát však u nás tieto zdroje do systému nedodáva. Sadzba zdravotného poistenia je stále rovnaká, navyše s...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. máj 2023 00:17