Spoluautor jedinej komplexnej reformy zdravotníctva, ktorá na Slovensku prebehla, doc. Ing. Peter Pažitný, PhD. hovorí o limitoch fungovania súčasného systému.
Máme už mnohé komponenty holandského systému, takže prechod na nominálne poistné by bol možný.
Zdravotné poistenie na Slovensku je vo výške 14 % zo mzdy, v Holandsku iba 7 % a platí ho zamestnávateľ. Zvyšok je nominálne poistné platené každým občanom. Za deti hradí poistné štát. Spotrebiteľ v Holandsku má na výber viac ako 50 poistných produktov. Hovorí doc. Ing. Peter Pažitný, PhD.
V rozhovore sa dozviete:
- Ako je to naozaj s výdavkami na zdravotníctvo
- Aké sú finančné toky v zdravotníctve a čo to preň znamená
- Ako dostať do zdravotníctva viac peňazí
- Ako funguje dotácia na zdravotné poistenie v Holandsku a prečo sa ním inšpirovať
- Ako vyzerá poistný trh na Slovensku a čo môžu preň urobiť zdravotné poisťovne
Pred časom ste krstili Zelenú knihu. Počas svojho prejavu ste hovorili o tom, že slovenské zdravotníctvo trpí nedostatkom finančných prostriedkov, tie však podľa vás nemusí do sektora doplniť výhradne štát.
Ak krajina bohatne, zvyčajne zvyšuje výdavky na zdravotníctvo. Krajiny strednej a východnej Európy dávajú na zdravotníctvo okolo 5 až 7 % HDP. Konkrétne Slovensko 7 % a Česko až 8 %. Priemer EÚ je 10 % a vyspelé krajiny západnej Európy vynakladajú na zdravotníctvo ešte viac, až 11 – 12 % HDP. Na Slovensku približne 77 % všetkých zdrojov do zdravotníctva prichádza z verejných zdrojov.
Slovensko sa za posledné roky stalo bohatšou krajinou, no v zdravotníctve sa správa paradoxne. Kým inde výdavky na zdravotníctvo rástli, na Slovensku objem verejných zdrojov v zdravotníctve klesol z 5,7 na 5,3 % HDP. Nárast výdavkov na zdravotníctvo nenastal ani v uplynulých dvoch rokoch, ktoré boli v znamení pandémie covidu. Je to absurdné. Tento trend vnímam veľmi negatívne.
Oponenti by povedali, že v absolútnych číslach výdavky na zdravotníctvo rastú...
V absolútnych mierne rastú, vyjadrené relatívne k HDP však klesajú. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že keď krajina bohatne, rastú nároky na kapitál v zdravotníctve, vzniká tlak na rast miezd, potrebu moderných liekov či technologické inovácie, a zdravotníctvo tak potrebuje viac zdrojov.
Štát však u nás tieto zdroje do systému nedodáva. Sadzba zdravotného poistenia je stále rovnaká, navyše s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.