CT vyšetrenia sú na Slovensku kľúčovou diagnostickou metódou. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo v roku 2023 na Slovensku vykonaných vyše 450 000 CT vyšetrení. Slovensko tak patrí medzi top 10 krajín EÚ, čo sa týka počtu vykonaných CT vyšetrení na tisíc obyvateľov. Rastúci trend súvisí s vysokou mierou využívania kvalitnej technológie v diagnostike najmä v prípade kardiovaskulárnych a onkologických ochorení. Trend v oblasti bežných CT vyšetrení smeruje k využívaniu najmodernejších inovácií prostredníctvom novej generácie CT prístrojov s photon-counting technológiou, ktoré znižujú dávku žiarenia a zvyšujú presnosť diagnostiky.
Dôvodom aktuálneho počtu CT vyšetrení na Slovensku je kombinácia viacerých faktorov. CT sa často využíva nielen na akútne stavy, ako sú úrazy a mozgové príhody, ale aj na preventívne a plánované vyšetrenia. V neposlednom rade je za nárastom zlepšujúca sa dostupnosť špičkových CT či RTG prístrojov v nemocniciach a diagnostických centrách.
Zdravotnícka diagnostika na vrchole presnosti
Spoločnosť Siemens Healthineers rozširuje portfólio CT photon-counting prístrojov NAEOTOM Alpha, ktoré prinášajú novú prelomovú technológiu do každodennej medicínskej diagnostiky. Od roku 2021 je Naeotom Alpha jediným komerčne dostupným prístrojom s touto technológiou, ktorý je k dispozícii na použitie v klinickej praxi. Umožňuje zaznamenať jednotlivé röntgenové fotóny, čo otvára nové možnosti a predstavuje výrazný posun v precíznejšom zobrazovaní, diagnostike a možnostiam liečby pacientov.
Aktívny záujem o unikátnu technológiu prejavujú aj mnohé slovenské nemocnice, ktoré sa zameriavanú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v oblasti kardiológie alebo onkológie, kde presnosť a rýchlosť diagnostického zobrazenia zohrávajú rozhodujúcu úlohu. Pre slovenských medicínskych špecialistov to znamená vyššiu presnosť diagnostiky, ale aj možnosť zníženia potreby invazívnych zákrokov, ako sú katetrizácie v kardiológii.
Tradičné CT snímky budú minulosťou
Zatiaľ čo detektory v bežných CT merajú celkovú energiu obsiahnutú v mnohých röntgenových lúčoch naraz, senzory prístrojov radu NAEOTOM Alpha merajú separátne fotóny rôznych energií, ktoré prejdú telom človeka.
„Medicínske zariadenia na celom svete postupne transformujú svoje CT prístroje na modernú technológiu photon-counting. Spoločnosť Siemens Healthineers predstavila v decembri 2024 kľúčové inovácie v podobe troch úplne nových modelov. Naeotom Alpha.Peak – predstavujúci vysokorýchlostné zobrazovanie až 737 mm/s, ideálne pre náročné klinické aplikácie, Naeotom Alpha.Pro – kombinujúci presnosť photon-counting a rýchlosti dual source CT, napríklad pre kardiológiu alebo pediatriu a Naeotom Alpha.Prime – prvý single source photon-counting CT, ideálne pre urgentnú a ambulantnú starostlivosť“, priblížil Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.
Všetky spomínané CT zariadenia prinášajú celý rad klinických výhod, ktoré sú v diagnostike prelomové. Poskytujú napríklad analýzu aj v prípade komplexných prípadov silno kalcifikovanej koronárnej tepny. Významne skracujú čas od diagnostiky po liečbu a pracujú s radiačnou dávkou nižšou až o 30% v porovnaní s donedávna najpokročilejšou technológiou, čím sú šetrnejšie napríklad k detským pacientom. Využitím umelej inteligencie (AI) v celom procese poskytujú ultra-vysoké rozlíšenie a umožňujú identifikáciu aj drobných abnormalít s minimálnymi artefaktmi, čo je kľúčové pre precízne a rýchle klinické rozhodovanie.
”Uvedením nových modelov najmodernejších CT zariadení radu NAEOTOM ALPHA určujeme budúcnosť CT zobrazovania, ktorá vyniká presnosťou, efektivitou a výrazne zlepšuje pacientsky komfort, “ vysvetľuje Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko a dodáva, ”Na Slovensku stúpa počet CT vyšetrení, čím sa zvyšuje dopyt po rýchlejších, bezpečnejších a presnejších metódach. Investícia do modernej technológie prispieva k skráteniu času vyšetrení a k efektívnejšej prevádzke v sektore, ktorý celosvetovo zápasí s nedostatkom personálu. Zároveň posúva zdravotnícke zariadenia na vyššiu úroveň starostlivosti. Veľmi pozitívne vnímam fakt, že špičkové zdravotnícke technológie sa stávajú dostupnejšími aj pre slovenských pacientov.”