Freepik
StoryEditor

Zachráňte si zrak včas

25.11.2024, 00:00

Pri nesprávnej kompenzácii cukrovky vám hrozí až oslepnutie.

Diabetická retinopatia je jedným z najčastejších komplikácii  cukrovky.  V neliečených prípadoch môžu pacienti stratiť zrak úplne. Ochorenie vzniká dôsledkom nedostatočne kompenzovanej hladiny cukru v krvi  čo spôsobuje  poškodenie  drobných ciev sietnice (očného pozadia).

V dôsledku vysokého cukru v krvi sa cievy v sietnici upchávajú a dostáva sa do nich menej kyslíka. To spôsobuje vznik nových krvných ciev, ktoré sú krehké a môžu krvácať.  Ochorenie sa následne prejavuje opuchom sietnice v mieste  najostrejšieho videnia (makula).

Prejavuje sa zhoršeným videním, či plávajúcimi škvrnami v zornom poli. K ďalším prejavom patrí vytváranie pokriveného obrazu až vypadávanie jeho časti, plávajúce drobné čierne bodky pred očami a zníženie farebnej citlivosti.

Jeden z piatich pacientov

S rastúcim počtom pacientov trpiacich diabetom rastie aj počet prípadov diabetickej retinopatie. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií má diabetickú retinopatiu každý šiesty diabetik. Na jej vznik má najväčší vplyv dĺžka trvania diabetu a jeho nedostatočná kompenzácia. Ďalšími rizikovými faktormi sú:

  • fajčenie
  • konzumácia alkoholu
  • obezita
  • vysoký krvný tlak
  • poruchy v hladinách krvných tukov
  • obličkové ochorenia
  • hormonálna antikoncepcia

 

Vstúpte do bezplatného programu DôveraPomáha diabetikom na www.dovera.sk/cukrovka. Naučíte sa ako držať cukrovku lepšie pod kontrolou. Program pomáha aj pri ochrane zraku. Zapojení pacienti v programe mali počas rokoch 2015-2023 častejšie vyšetrované očné pozadie, v porovnaní s tými, čo v programe neboli.

 

 

Lepší zrak vďaka prevencii

Dôležitým preventívnym opatrením je pravidelná kontrola očného pozadia. Diabetici ktorí týmto ochorením ešte netrpia by ju mali absolvovať raz za rok. Pacienti s diagnostikovanou retinopatiou by mali ísť na vyšetrenie častejšie, podľa svojho zdravotného stavu a liečby.

V súčasnosti však na preventívne vyšetrenie očného pozadia nechodí viac ako polovica pacientov s diabetom, u ktorých sa ochorenie ešte neprejavilo a len tri štvrtiny pacientov u ktorí týmto ochorením už trpia. Včasný záchyt ochorenia pritom zvyšuje šancu na úspešnú liečbu a predchádza zhoršeniu videnia.

Pacienti s cukrovkou by si mali takisto pravidelne kontrolovať hodnoty krvného tlaku, cukru v krvi a cholesterolu. Ich zvýšené hodnoty je najlepšie konzultovať so svojím všeobecným lekárom či lekárkou alebo priamo v diabetologickej ambulancii.

Ako na starostlivosť (nielen) o oči

Pacienti s diabetom by sa mali vyhýbať okrem fajčenia aj konzumácii alkoholu.

K lepšej kompenzácii diabetu pomáha aj zníženie hmotnosti. To sa dá docieliť zlepšením stravovacích návykov. Prvým krokom by malo byť znižovanie konzumácie soli, cukrov a potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov.

Odporúčaný maximálny objem alkoholických nápojov pri diabete

 1 nápoj = 10 g alkoholu

 % alkoholu

 MUŽI 

 ŽENY

 100 ml vína

 pri 13,5% alkoholu

 2 dcl

 1 dcl

 250 ml piva

 pri 5% alkoholu

 0,5 l

 0,25 l

 30 ml destilátu

  pri 40-50% alkoholu

 0,5 ml 

 0,25 ml

Zdroj: Diéta pre diabetikov, B. Zoboková, E. Blaho, P. Minárik   

Dôležitým je tiež pravidelné cvičenie. Odporúča sa mierna fyzická aktivita akou je chôdza alebo bicyklovanie po dobu 150 minút do týždňa. Pri diabetickej retinopatii je však potrebné vyhýbať sa športom, pri ktorých hrozí úder do hlavy a aj potápaniu do veľkých hĺbok, pretože neprimeraný tlak môže spôsobiť prasknutie ciev v oku.

Pre viac tipov, ako predchádzať poškodeniu zraku, sa môžete obrátiť na Linku pre Zdravie na telefónnom čísle 0850 850 888 (voľba č. 2).

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/prclanky, menuAlias = prclanky, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
18. marec 2025 12:04