Hypotézy, ktoré stáli na začiatku výskumu
Nakoľ ko Gemerka má optimálny pomer magnézia a kalcia, výskum sa zameral na parametre, ktoré ukazujú, akým spôsobom a s akými účinkami dokáže ľudské telo absorbovať tieto minerály práve pravidelným pitím Gemerky, a ako sa takéto pravidelné pitie danej minerálnej vody môže prejaviť v porovnaní s pravidelným pitím bežnej vody z vodovodu.
Z hľadiska účinnosti magnézia je pritom už dlhšiu dobu známe, že napríklad dlhodobý nedostatok Mg2+ v organizme je považovaný za jednu z príčin nárastov depresií v krajinách západného sveta a môže celkovo zvyšovať riziko rozvoja nielen fyzických, ale aj duševných ochorení. Vedci vo viacerých štúdiách upozorňujú, že mierny nedostatok magnézia môže zostať dlhodobo aj nerozpoznaný a ľahko si ho zameníme za príznaky, ktoré sprevádzajú prežívanie stresu. Ide najmä o podráždenosť, smútok, celkovú únavu, miernu úzkosť, alebo pociťovaný nedostatok energie, prípadne svalovú slabosť a zažívacie problémy.
Stres a magnézium sú tak isto podľa viacerých štúdií, ktoré boli publikované za posledné desiatky rokov, takpovediac prepojené. Zvýšený stres tak môže spôsobovať úbytok magnézia a, naopak, nižšie hladiny magnézia zase zvyšujú náchylnosť na stres.
Základné parametre výskumu
Vedci pracovali so vzorkou 80 ľudí vo veku 30-65 rokov. Skupina bola rozdelená na dve rovnaké skupiny s počtom 40 ľudí, pričom prvá experimentálna skupina pila v stanovenom časovom úseku denne 1,5 litra jemne sýtenej minerálnej vody Gemerka a druhá placebo skupina 1,5 litra mierne sýtenej vody z vodovodu.
Každý účastník výskumu mal pridelené vlastné číslo ako identifikátor a celý výskum bol dvojito zaslepený, čiže význam každého identifikátora bol známy výlučne realizátorovi výskumného projektu. Etickú stránku výskumu odobrila a schválila Etická komisia Bratislavského samosprávneho kraja.
Medicínska časť výskumu
V medicínskej časti výskumu AquaMin sa tím výskumníkov zameral najmä na efektivitu absorbcie potrebných minerálov pitím minerálnej vody Gemerka.
Výsledky medicínskej časti
„Pitie Gemerky nespôsobilo nárast sérových koncentrácií magnézia, ale oproti kontrolnej skupine sme nezaznamenali výdaj magnézia močom a stúpla koncentrácia magnézia v erytrocytoch. To znamená, že príjem magnézia z minerálnej vody spôsobil saturáciu organizmu magnéziom a magnézium šlo priamo do buniek, teda presne tam, kde má pôsobiť,“ uvádzajú vo výskumnej správe autori výskumu Prof. MUDr. Juraj Payer PhD, MPH, FRCP a Doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD, MPH.
Príjem magnézia ovplyvnil výdaj sodíka, u experimentálnej skupiny pokles signifikantný, čo je pre organizmus pozitívny stav. Pretože sa okrem príjmu magnézia nesaturoval organizmom aj sodíkom. Pitie minerálnych vôd lekári vyslovene odporúčajú, pretože sa v súčasnosti stretávajú, najmä, s nedostatkom sodíka, a to u starších ľudí. Klesá im aj hladina sodíka v krvi. To má negatívny dopad na ich zdravotný stav, pretože sa môžu zhoršovať ich ochorenia, ktoré majú.
Autori medicínskej časti výskumu AquaMin v závere konštatujú, že nakoľko výskum prebiehal v čase pandémie COVID-19 a zvýšeného stresu, ktorému bola vystavená celá populácia, dá sa uvažovať nad tým, že pravidelné pitie minerálnej vody Gemerka dokázalo v experimentálnej skupine zabezpečiť saturáciu organizmu magnéziom, a to práve v stresovom stave. Pri kontrolnej placebo skupine sa totiž oveľa viac prejavila strata magnézia cez moč.
Efektivitu vstrebávania minerálov prostredníctvom pitia minerálnych vôd už ale v minulosti konštatovali aj iné štúdie a experti. Doc. Ing. Pavel Blažíček, ktorý je viceprezidentom Slovenskej spoločnosti klinickej biochémie, jednoznačne uvádza, že najefektívnejší spôsob, akým môže naše telo prijať potrebné hodnoty magnézia je práve pitie minerálnych vôd (telo dokáže vstrebať cez minerálku až 60 % minerálov, ale cez výživové doplnky len 30 %).
Veľmi dôležitý je aj pomer s druhým minerálom, ktorým je v tomto prípade vápnik, čiže kalcium. Tento minerál je potrebný na vstrebávanie magnézia. Výhodou Gemerky je pomer medzi magnéziom a kalciom 1:3, čo zabezpečuje efektívne vstrebávanie oboch minerálov.
Psychologická časť výskumu
Dostatočný príjem magnézia je tiež témou pre odborníkov z oblasti duševného zdravia. Na to sa zamerala druhá časť štúdie, ktorá tiež priniesla pozitívne zistenia.
V analýze výsledkov sa autori sústredili primárne na situácie, kedy sa pred a po testovaní objavil významný rozdiel v porovnaní experimentálnej a kontrolnej skupiny. Pri analýze zohľadňovali podmienky, kedy k odlišnostiam došlo v rámci celej vzorky danej referenčnej skupiny, len u niektorého pohlavia alebo v niektorej vekovej skupine.
Výsledky psychologickej časti
Výskumníci takto vybrali 5 faktorov ktoré vysvetľujú 44% rozptylu skóre v použitých testoch pri druhom testovaní. Zaznamenali, že najvýznamnejší rozdiel v porovnaní experimentálnej a kontrolnej skupiny vzniká v oblasti hodnotenia rýchlosti kognície meranej prostredníctvom Stroopovho testu, čiže komplexu štruktúr a procesov ľudského poznávania.
Vedci takto zistili, že, že čím bola hladina magnézia vyššia pri prvom testovaní, tým nižšia bolo úroveň depresívnej a úzkostnej symptomatológie, ktorá sa vyjadrovala prostredníctvom subjektívneho sebaposúdenia.
Mgr. Petra Brandoburová, PhD. z riešiteľského tímu psychológov sumarizuje hlavné zistenia takto: „Účastníci štúdie zhodne vyhodnotili, že pravidelné dopĺňanie magnézia pozitívne ovplyvnilo kvalitu ich spánku. U osôb, ktoré boli v záťaži, príjem magnézia viedol k tomu, že svoje zdroje k podávaniu kognitívneho výkonu dokázali využívať efektívnejšie. Zaujímavé je tiež, že čím bola na začiatku štúdie u jednotlivca hladina magnézia nižšia, tým viac depresívnych a úzkostných prejavov v úvode výskumu udával.“Zhrnutie
Nielen záver výskumu AquaMin, ale aj mnohé iné podobné výskumy z minulosti a názory expertov potvrdzujú, že najprirodzenejším a najefektívnejším spôsobom, akým je ľudské telo schopné vstrebávať potrebné minerály, je prostredníctvom pitia minerálnych vôd.
Pri skúmaní pravidelného účinku pitia Gemerky sa navyše nepreukázalo žiadne zvýšenie obsahu nežiadúcich iónov, naopak, v prípade magnézia a kalcia sa ukazuje, že práve Gemerka má v tejto oblasti pozitívne účinky a ponúka vyváženú a vhodnú koreláciu týchto minerálov.
Pravidelné pitie minerálnych vôd odporúčajú aj mnohí iní experti. MUDr. Boris Bajer z Centra Výživy a Tréningu napríklad hovorí: „Benefity minerálnych a pramenitých vôd sú najmä v tom, že obsahujú minerály, ktoré napríklad bežná voda z vodovodu neobsahuje, alebo ich obsahuje oveľa menej. Preto odporúčam, aby pitný režim obsahoval aj minerálne a pramenité vody, práve kvôli zlepšeniu príjmu minerálov, ktoré naše telo potrebuje každý deň.“
POUŽITÉ METÓDY V MEDICÍNSKEJ ČASTI VÝSKUMU V rámci medicínskej časti boli v 2 termínoch (t. j. pred začatím sledovania - vstup a na konci sledovania - výstup) u všetkých účastníkov realizované vybrané laboratórne vyšetrenia z krvi a moču na vyhodnotenie dynamiky vybraných fyziologických parametrov:
|
POUŽITÉ METÓDY V PSYCHOLOGICKEJ ČASTI VÝSKUMU Anamnestický dotazník Škála subjektívne prežívanej zmeny Pittsburský index kvality spánku MoCAMontreal CognitiveAssessment PHQ-15 Dotazník pacientovho zdravia PHQ-15 Opakovanie čísel odpredu a odzadu BDI-II Beckova škála depresie-II Symboly GAD-7 Generalizovaná úzkostná porucha Pamäťový test učenia PANAS |
Autori medicínskej časti výskumu
Prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, Doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, V. klinika Lekárskej fakulty UK a UNB
Autori psychologickej časti výskumu
Odborný garant: PhDr. Martin Jakubek, PhD.
Riešiteľský tím: Mgr. Petra Brandoburová, PhD., Mgr. Simona Krakovská, Mgr. Michaela Konečná
(PR)