V Zdravotníckych novinách sme mali možnosť sa dočítať niekoľko zaujímavých informácií o výstavbe budov záchraniek z plánu obnovy a odolnosti. Vyznelo to však celé zvláštne, nakoniec ako samotný proces realizácie tejto investície.
Pre lepšie pochopenie je potrebné sa vrátiť do roku 2020, kedy Plán obnovy a odolnosti SR vznikal ako reakcia na pandémiu, s cieľom obnovy krajiny a opravy vecí, ktoré na Slovensku ani pred covidom nefungovali optimálne.
V tom čase som mal možnosť spolutvoriť tento plán a v oblasti záchrannej zdravotnej služby zadefinovať základné rámce, ktorými možno dospieť k reforme záchrannej zdravotnej služby a následným investíciám, s cieľom zlepšiť dostupnosť záchrannej zdravotnej služby pre pacienta v ohrození života a zlepšiť pracovné podmienky posádok záchrannej zdravotnej služby.
Jedným zo zadefinovaných rámcov bola optimalizácia siete záchrannej zdravotnej služby a následná výstavba budov staníc záchrannej zdravotnej služby. V skratke, sídla súčasných staníc záchraniek vznikli v roku 2005.
Odvtedy sa mnoho zmenilo (cestná sieť, nemocnice) a zároveň sa mohli počas týchto rokov sídla záchrannej zdravotnej služby pomerne jednoducho „posúvať v priestore“, bez väzby na celkovú dostupnosť záchrannej zdravotnej služby.
Aj v nadväznosti na optimalizovanú sieť nemocníc (OSN) bolo potrebné vypracovať analýzu a nevhodne umiestnené body záchrannej zdravotnej služby rozmiestniť nanovo. Analýza spolu s optimálnou sieťou mala byť hotová v prvom polroku roku 2021. Dodnes zjavne nie je.
A prečo výstavba budov?
Záchranná služba je „tendrovaná“ na obdobie šiestich rokov a vždy ju následne môže v konkrétnom bode prevádzkovať niekto iný. Preto poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby vo väčšine nevlastnia budovy staníc záchraniek, ale priestory si prenajímajú. Niektoré z týchto priestorov sú fajn,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.