StoryEditor

Mexická vlna

10.04.2017, 15:05
Po januári, keď vstúpila do platnosti novela zákona o liekoch, sa situácia s dostupnosťou liekov zlepšila

Pacienti začali mať lepší prístup k svojim liekom, lekárne postupne reagovali pozitívne, ministerstvo ponúkalo info každý mesiac o klesajúcom počte nedostatkových liekov. Takmer všetci sa tešili, že sa sprísnili pravidlá. Teda takmer všetci.

Zodpovednosť za dostupnosť liekov sa presunula na výrobcu, resp. držiteľa registrácie. Obavy však prichádzali od niektorých distribučných firiem, ktoré vyvolala aj tichá hrozba vysokých pokút za nedodržanie pravidiel „hry“.

K prvému aprílu vstúpil do platnosti tzv. emergentný systém, ktorý má zabezpečiť chýbajúci liek do 48 hodín. Obavy distribučkám spôsobuje hlavne spomínaný systém, ale opäť, hlavnú zodpovednosť má výrobca. Najskôr on musí zabezpečiť liek a potom na scénu vstupuje distribučná firma.

Takže ako sa vyjadril šéf farmaceutov, obavy sú neopodstatnené. Na druhej strane som zvedavá, kde a na čom sa odrazia zvýšené náklady na prepravu lieku. Uvidíme...

Teším sa však, minister pred pár dňami vyhlásil, že dnes je nedostupný jediný liek. Keď si pomyslím, že minulý rok na jeseň chýbalo niečo vyše 2 500 liekov... Očividne novela spôsobila zánik reexportu, ktorý tu bol dlhé mesiace len ospevovaný.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 09:11