StoryEditor

Dlhá cesta za lepšou dostupnosťou liekov

10.04.2017, 14:43
Autor:
HNHN
Už je to viac ako pol roka, keď sme v našich lekárňach zintenzívnili mapovanie nedostupných liekov

V dôsledku reexportu chýbalo približne tristo druhov liekov naprieč celým liekovým spektrom. Od antitrombotík, perorálnych antidiabetík, inzulínov, reumatologík vrátane vakcín na povinné očkovanie detí. Chýbali aj lieky na neurologické a psychiatrické diagnózy.

Hlavným zámerom podrobného mapovania bolo prispieť významným počtom hlásení do projektu Nedostupné lieky a faktami podporiť vecnú diskusiu ohľadne v tom čase pripravovanej legislatívy, ktorá mala reexport liekov obmedziť. Považovali sme za dôležité veľmi konkrétne poukázať na smutnú realitu, že nie každý pacient má prístup k potrebnému lieku.

Od septembra 2016 do konca roka sme zaznamenali viac ako 10 000 hlásení o nedostupných liekoch. Dominovali lieky ako Fraxiparine, Pradaxa a Clexane v rôznych silách a veľkostiach balení. Aj keď príčinou nedostupnosti lieku nemusí byť vždy reexport, výsledky z intenzívneho zberu dát zreteľne poukázali na to, že jeho regulácia je potrebná.

Denne naše lekárne prijmú 27 500 receptov a aj to necelé 1 percento, ktoré sme nevedeli uspokojivo vybaviť bolo veľa, pretože za každým receptom a liekom bol konkrétny pacient.

Veľmi nás preto teší, že sme od samotného začiatku mali príležitosť byť súčasťou projektu Nedostupné lieky, ktorého hlavným koordinátorom je SLeK a ktorý pomohol odpovedať na otázku, ktoré konkrétne lieky a v ktorých regiónoch chýbajú, a nájsť účinné riešenie.

Vítame novelu zákona 362/2011 o liekoch, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom roka. Po vyhodnotení prvých mesiacov môžeme povedať, že pokiaľ ide o dostupnosť liekov, ktoré v našich lekárňach v minulosti chýbali vo zvýšenej miere práve kvôli reexportu, situácia sa zlepšila.

V januári a februári sme len v rámci hlásení do projektu Nedostupné lieky zaznamenali výrazný pokles, za 242 lekární podaných dohromady iba 711 hlásení. Napríklad za december minulého roku bolo podaných 1 128 hlásení. Pevne verím, že situácia s dostupnosťou liekov sa ešte zlepší, keďže od 1. apríla vstúpili do platnosti aj ďalšie ustanovenia novoprijatej legislatívy, prinášajúce aj tzv. emergentný systém. V rámci neho sa má pacient k lieku dostať do 48 hodín.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 04:38