StoryEditor

Sestry v dlhodobej starostlivosti: bojujme predovšetkým o život

18.07.2017, 10:51
Autor:
HNHN
Chceme docieliť ochranu pacienta pred predčasným úmrtím a zbytočným trápením

Pomyselnému rebríčku ukazovateľov kvality starostlivosti roky kraľujú dekubity. Nečudo, nemilosrdne zrkadlia nedostatky v starostlivosti. Tento ukazovateľ má však obrovskú nevýhodu – možnosť „utajenia“. Príbuzní dekubity často ani nevidia – málokedy sa zaujímajú o obsah pod úhľadným štvorcom gázy.

Prepúšťajúce pracoviská ich často „pozabudnú“ dokumentovať a zodpovednosť za vznik dekubitu si oddelenia prehadzujú ako horúci zemiak. Akoby nebolo dôležité, či dekubit vznikol, ale to, ako to utajiť. A o to predsa nejde...

Tak pre istotu, zhrňme si to teda ešte raz – o čo nám sestrám v dlhodobej starostlivosti vlastne ide? O čo sa chceme usilovať predovšetkým? Myslím si, že chceme docieliť ochranu pacienta pred predčasným úmrtím a zbytočným trápením. V prvom rade nám ide o život samotný, a v ďalšom o jeho kvalitu. Život krehkého seniora neustále visí na vlásku.

Starí a bezvládni seniori predsa neumierajú iba v súvislosti s dekubitmi...

Neustále v ohrození...

V slovenských zariadeniach dlhodobej starostlivosti (ďalej len LTC – long-term care) sú čoraz častejšie umiestnené osoby s významným rizikom zhoršenia zdravotného stavu – rizikoví seniori s ranami, dekubitmi, podvyživení, ohrození infekciou, rozvojom kontraktúr atď.

Dôvodom je stúpajúci vek, demografický vývoj, pribúdanie seniorov vo fáze imobility, nesebestačnosti, s početnými vážnymi ochoreniami. Séria prítomných chorôb, rizík v kombinácii s neschopnosťou nielen samostatne uspokojovať, ale často aj dožadovať sa uspokojovania najzákladnejších potrieb často prináša zhoršovanie zdravotného stavu.

Približne 30 % seniorov je indikovaných pre dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť. Ide o krehkých a úplné závislých seniorov. Medzi faktory krehkosti patrí veľmi vysoký vek, pokles mobility, disabilita, slabé fyzické zdravie, multisystémové zhoršenie či pokles kognitívnych funkcií.

Stabilizácia a zlepšenie kvality života rizikových seniorov predpokladá realizáciu celého radu aktivít, v prvom rade na zvládnutie akútnych, život ohrozujúcich rizík. Tieto a mnohé ďalšie intervencie je potrebné dennodenne plánovať, realizovať, hodnotiť ich efekt.

Prečo je to naliehavé

Ošetrovateľstvo je zamerané predovšetkým na zdravie a plní funkciu prevencie vzniku chorôb a ochrany zdravia. Sestry sa svojou činnosťou, konkrétnymi ošetrovateľskými intervenciami podieľajú na prevencii na vš...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:44