StoryEditor

Pozor na „šamanov zdravotníctva“

19.04.2018, 11:15
Autor:
HNHN

V nedávnej diskusii o ozdravení zdravotníctva na TA 3 (27. 3. 2018) zaznelo niekoľko tvrdení, na ktoré som sa rozhodol zareagovať, nie však s cieľom presviedčať či viesť slovný súboj, ale len preto, že práve takéto tvrdenia, aj keď pravdepodobne vyslovené z vnútorného presvedčenia a v dobrom úmysle, „metastázujú“ celé slovenské zdravotníctvo.

Ide o mýty, ktoré som už veľa ráz počul a trápia ma svojou nepravdivosťou. Pánov lekárov, ktorí tvrdenia vyslovili, ospravedlňuje len fakt, že zjavne nedisponujú dostatkom skúseností a znalostí, ktoré k povahe ich doterajšej práce nemali vlastne ani veľmi kde získať.

Ide o nasledujúce tvrdenia:

1. Za stratovosť štátnych nemocníc môže len ich nedofinancovanie. A citát znel: „Ak liečba stála 10 000 eur, zaplaťme 10 000 eur, a ak napríklad 500 eur, zaplaťme 500 eur“.

Uhradenie nákladov v plnej výške je určite snom každého poskytovateľa služby, zdravotníctvo nevynímajúc. V ideálnom svete by to tak mohlo a malo byť, situácia je však oveľa zložitejšia. Dá sa pochopiť, len ak zostúpime o hladinu nižšie. Komplikovanosť spočíva vo fakte, že...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:14