Faktom je, že takýto ideálny systém, s ktorým by boli spokojní všetci, neexistuje. Každý systém má svoje výhody aj nevýhody.
Za optimálny a dobre fungujúci systém považuje WHO kapitačno-výkonový systém. Už v roku 2014 panel expertov Európskej komisie pre účinné spôsoby investovania do ľudského zdravia prezentoval stanovisko, že optimálne financovanie primárnej zdravotnej starostlivosti predstavuje kapitácia pokrývajúca fixné náklady ambulancie a nad jej rámec sa pridávajú výkonové platby za tie aktivity, ktoré zlepšujú zdravie populácie. (1)
Súčasné nastavenie kapitácie nepovažujem za adekvátne. Nejde len o absolútnu výšku kapitačnej platby Tá nepokrýva fixné náklady jednej ambulancie pri počte 1 500 pacientov, ale až pri oveľa vyššom počte pacientov. Ambulancia s 1 500 pacientmi teda nie je rentabilná. Takto nízko nastavená kapitačná platba stimuluje všeobecných lekárov pre dospelých (VLD) ku kvantite, a nie ku kvalite, teda k snahe prijať čo najviac pacientov. Kvalitná zdravotná starostlivosť si totiž vyžaduje menej pacientov na jedného všeobecného lekára, než je to v súčasnosti. Vyššia kapitačná platba dáva lekárovi viac času na vypočutie pacienta, na klinické vyšetrenie, liečbu a tiež poradenstvo.
V súčasnosti sa výška základnej kapitácie odvíja len od veku pacienta. Domnievam sa, že vhodnejšie by bolo zavedenie tzv. váženej kapitácie, ktorá by okrem veku...
Zostáva vám 85% na dočítanie.