StoryEditor

Ako sa zmenila prax sestier a pôrodných asistentiek

20.01.2020, 16:19
Autor:
HNHN
Zlepšenie podmienok na výkon ošetrovateľskej praxe a praxe v pôrodnej asistencii napreduje len veľmi pomaly

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa u nás, rovnako ako krajinách západného bloku Európy, začala riešiť otázka zmeny systému ošetrovania pacientov, ktoré realizujú sestry a pôrodné asistentky. Podľa vzoru západných krajín sme pristúpili najprv k zmene vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a neskôr sme novú metódu práce sestier, tzv. ošetrovateľský proces, v rokoch 2002 – 2005 implementovali do reformných zákonov zdravotníctva.

Naša prax sa zmenila v kontexte zmien v zdravotníctve a my sme sa jej museli prispôsobiť. Sestry realizujú čoraz náročnejšie činnosti, za ktoré nesú aj zodpovednosť, rozhodujú, riadia a samostatne poskytujú starostlivosť ako licencované sestry a pôrodné asistentky, prevádzkujú domy ošetrovateľskej starostlivosti, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, kde na seba preberajú veľa úloh, ktoré dovtedy nerealizovali. Preto muselo dôjsť aj k zmene vzdelávania. Európske spoločenstvo prijalo smernice, ktoré sú pre jednotlivé krajiny záväzné a ktoré stanovujú podmienky štúdia v ošetrovateľstve a v pôrodnej asistencii.

Sestry a pôrodné asistentky už v 50. rokoch hľadali možnosti, ako merať a popísať to, čo robia. Malo to niekoľko dôvodov: odovzdávanie informácií, popis činností, kontrola, cena a efektivita práce, bezpečnosť pacienta, ochrana sestier a pôrodných asistentiek, vykazovanie pre poisťovne atď....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 11:49