MUDr. Miloš Bubán, Meditalk
StoryEditor

Miloš Bubán: Po covide príde nielen pandémia rakovinových ochorení, zvýši sa počet mnohých ďalších chorôb

22.02.2021, 12:09
Autor:
redred
V období, kedy celý svet bojuje s pandémiou sa zhoršuje nielen záchyt nových pacientov, ale aj prístup k včasnej liečbe. Platí to aj o rakovine hrubého čreva.

Nielen COVID-19 trápi Slovákov, Slovensko má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva alebo konečníka na svete. Približne 4 tisíc pacientov ročne na rakovinu hrubého čreva alebo konečníka ochorie, dvetisíc pacientov za rok na tieto diagnózy aj zomrie.

V období, kedy celý svet bojuje s pandémiou sa však zhoršuje nielen záchyt nových pacientov, ale aj prístup k včasnej liečbe. „Hrozná pravda je, že tie úmrtia a ochorenia na rakovinu hrubého čreva by nemuseli byť, keby ľudia chodili na preventívne vyšetrenia včas, pretože rakovina hrubého čreva je jedna z najlepšie liečiteľných rakovín, ak sa nájde včas“, upozornil uznávaný gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán.

O tom, že pandémia COVID-19 ovplyvnila aj iné ochorenia, niet pochýb. Ako sa to odrazilo pri gastroenterologických ochoreniach, hrozí po tej covidovej aj pandémia rakovinových ochorení?

Čoho sa boja pacienti viac, samotnej kolonoskopie či gastroskopie alebo toho, že sa pri vyšetrení nakazia vírusom COVID-19? A sú novinky v diagnostike a samotnej liečbe gastroenterologických ochorení dostupné aj na Slovensku?

To všetko sa dozviete v novej relácii Zdravotníckych novín Meditalk, ktorú vám budeme pravidelne prinášať. Ďalšiu časť s hosťom MUDr. Milošom Bubánom odvysielame na Mediwebe už zajtra, 23. februára 2021 o 10:00 hod.

01 - Modified: 2021-01-21 09:22:40 - Feat.: 0 - Title: Bojovník proti dezinformáciám: Je to masívna záplava. Najcitlivejšie je, keď hoaxy šíria samotní lekári
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/meditalk, menuAlias = meditalk, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
11. marec 2023 06:09