StoryEditor

Koľko peňazí chýba v slovenskom zdravotníctve?

18.05.2023, 09:00

Je zrejmé, že vzhľadom na veľkosť rozdielu budeme musieť hľadať časť zdrojov v prenastavení priorít štátneho rozpočtu a hľadaní priestoru na významné navýšenie platby štátu.

Zo všetkých strán dnes zaznieva, že slovenské zdravotníctvo má vážne problémy. Pacienti sa sťažujú na nedostupnosť lekárov a stále viac neprehľadných poplatkov za ošetrenie.

Lekári a sestry na vyhovujúce pracovné podmienky a nedostatočné úhrady za poskytovanú starostlivosť. Nepriaznivý je aj obraz výsledkov slovenského zdravotníctva v medzinárodných porovnaniach.

Počet liečiteľných úmrtí je na Slovensku o 80% vyšší ako v priemere EU a o 30% oproti ČR. Oproti ČR je to v prepočte na našich obyvateľov o 2600 predčasných úmrtí do 75 rokov naviac.

Rozdiely

Tieto by nemuseli nastať pri dobrom využití existujúcich liečebných metód, teda sú viac ovplyvniteľné fungovaním zdravotníctva ako životným štýlom občanov.

Ak chceme dobehnúť vo výsledkoch aspoň našich susedov v ČR, mali by sme sa zamerať na príčiny rozdielov. Jednou z nich je významný rozdiel v príjmoch systému verejného zdravotného poistenia.

Podľa údajov zo zdravotne-poistných plánov poisťovní v ČR a Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia Úradu pre dohľad, bol v r. 2018 príjem systému verejného zdravotného poistenia v ČR 1 153 eur na poistenca, zatiaľ čo na Slovensku 1 011eur, tj. rozdiel 14%.

Do roku 2021 sa postupne navýšil na 35% - v ČR 1 504 €, na Slovensku 1 127 eur (po započítaní mimoriadnych výdavkov na očkovacie látky proti Covid-19 podľa údajov z Ministerstva financií, ktoré boli hradené v SK mimo systém verejného zdravotného poistenia).

Keby sme na Slovensku mali rovnakú sumu na poistenca ako v ČR, rozpočet pre zdravotníctvo by bol v r. 2021 o 1,9 mld. eur väčší.

A ako ukazujú výsledky zdravotných systémov v Európe, vyššie výdavky na zdravotníctvo korelujú s lepšími výsledkami, napríklad v počte liečiteľných úmrtí.

Porovnanie ročného príjmu systému verejného zdravotného poistenia na jedného poistenca (€)

image

H.T.

Poznámka: * K príjmom verejného zdravotného poistenia na Slovensku boli pre porovnateľnosť v r. 2021 a 2022 pripočítané aj mimoriadne výdavky MZ SR na očkovacie látky na Covid-19. Údaje za r. 2022 sú zatiaľ predbežné.

Kde vzniká taký rozdiel?

Veľkú časť odpovede možno nájsť pri pohľade na graf vývoja platby štátu za štátnych poistencov. Ich podiel je na Slovensku a v Českej republike podobný a v posledných rokoch sa významne nemenil.

V roku 2017 bola ešte platba štátu na Slovensku a v Čechách porovnateľná – cca 35 eur na poistenca štátu. Od roku 2018 táto platba na Slovensku stagnuje, kým v Čechách rastie. Rozdiel sa zväčšoval už pred pandémiou, obrovské navýšenie však prišlo v ČR počas covidových rokov.

Česko tak reagovalo na zvýšenie nákladov spojených s pandémiou. V r. 2022 došlo po nástupe novej vlády spätne ku konsolidácii verejných financií v ČR a v priebehu roka bola platba štátu znížená z 80 eur tak, aby v priebehu roka dosiahla rovnakú úroveň ako v r. 2020 na 60 eur.

Pre rok 2023 je opäť stanovená na úrovni 80 eur s cieľom zaistiť dostatok zdrojov pre českých pacientov na skrátenie predĺžených čakacích lehôt a plánovanú starostlivosť odloženú v čase pandémie.

Občania opakovane v prieskumoch deklarovali, že zdravotníctvo je pre nich prioritou. Kľúčovou otázkou pre kandidátov do blížiacich sa volieb by tak malo byť, ako zaplátať aspoň polovicu z rozdielu 1,9 mld. eur.

Je zrejmé, že vzhľadom na veľkosť rozdielu budeme musieť hľadať časť zdrojov v prenastavení priorít štátneho rozpočtu a hľadaní priestoru na významné navýšenie platby štátu.

Ďalšiu časť zdrojov by sme mohli nájsť v uprataní rastúcich a netransparentných priamych platieb občanov a zavedení pripoistenia.

Tentokrát už nielen ako deklaráciu vo volebnom programe, ale naozaj. Ak sa nám to nepodarí, môžeme očakávať ďalší prepad v kvalite a dostupnosti slovenského zdravotníctva.

Porovnanie vývoja v platbe štátu

image

H.T.

Poznámka: * suma platby štátu na Slovensku je od r. 2020 stanovená ako pevné číslo bez ohľadu na vývoj počtu poistencov. Pre graf bol prepočítaná podľa počtu poistencov. Suma v ČR za r. 2022 je vyčíslená ako priemerná za celý rok, v priebehu roka sa menila.

Mgr. Henrieta Tulejová, M.S., partnerka Advance Institute, Praha,

Porovnanie zaznelo aj v rámci seminára organizovaného INESS 26.4.2023 na tému Rozpočtovanie zdravotníctva

 

01 - Modified: 2023-05-18 13:30:00 - Feat.: - Title: Analytik nevie odhadnúť, či sa podarí dobehnúť odložené operácie 02 - Modified: 2023-04-10 12:00:00 - Feat.: - Title: Toto sú zákonné prekážky lepšieho fungovania zdravotníctva, upozorňujú analytici 03 - Modified: 2023-01-26 17:28:27 - Feat.: - Title: Januárové výplaty mnohých zdravotníkov sklamali. Nepočítali s milionárskou daňou. Koľko peňazí im prišlo na účet? 04 - Modified: 2022-11-24 17:28:48 - Feat.: - Title: V indexe Zdravie za peniaze sme si mierne polepšili. Najlepšie sú na tom Švédsko, Holandsko či Írsko 05 - Modified: 2021-10-13 20:46:17 - Feat.: - Title: Vedenie štátnej nemocnice visí hlavne na politickom, nie ekonomickom špagáte
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/blogy, menuAlias = blogy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 10:29